“Cirku Fluturues”, filmi më i mirë debutues në Festivalin gjerman

12 Dhjetor, 2020 - 11:23 pm

Filmi i metrazhit të gjatë “Cirku Fluturues” i Fatos Berishës është vlerësuar si filmi më i mirë debutues në festivalin gjerman “Cottbus Film Festival”, shkruan KultPlus.

Filmi shqiptar arriti të shpërblehet me këtë çmim në 30 vjetorin e organizimit të Festivalit.

“Cirku fluturues” është një komedi e zezë e bazuar në një ngjarje të vërtetë të fundit të viteve të ’90-ta e një grupi aktorësh nga Kosova, të cilët gjatë kohës së luftës në mënyrë ilegale kalojnë kufirin e Malit të Zi dhe të Shqipërisë për të marrë pjesë në një festival të teatrit në Tiranë.

“Cirku fluturues” bazohet në një ngjarje të vërtetë, të përjetuar nga vetë regjisori. Në këtë film me rolet e tyre paraqiten aktorët: Armend Smajli, Tristan Halilaj, Afrim Muçaj, Shpëtim Selmani dhe Velibor Topic,  ndërsa në rolet dytësore: Luan Jaha, Shkumbin Istrefi, Armond Morina, Vedat Bajrami, Refet Abazi, Rita Gjeka, Romir Zalla, Fisnik Ademi, Rita Gjeka, Esela Pysqyli, Doresa Rexha, Maylinda Kasumovic, Krist Lleshi etj. / KultPlus.com

Të ngjajshme