Fenomeni global, seriali Squid Games shkruan histori

12 Janar, 2022 - 5:00 pm

Shfaqja origjinale, Squid Games, e prodhuar nga kompania filmike, Netflix, ka shkruar histori në Çmimet Screen Actors Guild 2022 duke u bërë seriali i parë jo-anglisht dhe seriali i parë korean që nominohet për një çmim, shkruan KultPus.

“Squid Game” është në nominim për kast të jashtëzakonshëm në një seri dramatike përballë “Succession”, “Yellowstone”, “The Morning Show” dhe “The Handmaid’s Tale”.

Që nga premiera në Netflix në shtator 2021, “Squid Game” është shfaqur si një fenomen global.

Drama tërhoqi 1.65 miliardë orë shikime gjatë katër javëve të para të publikimit, duke tejkaluar “Bridgerton” si seria origjinale më e shikuar e Netflix në histori.

Shfaqja mori tre çmime Golden Globe, duke përfshirë dramën më të mirë televizive dhe i dha O Yeong-su një çmim për aktorin dytësor.

Përpos këtyre çmimeve, Squid është nominuar dhe ka marrë edhe disa çmime të tjera të ndryshme ndërkombëtare.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve SAG 2022 është caktuar për 27 shkurt. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme