Filmi i Ibër Dearit, filmi më i mirë maqedonas në ‘Kinenova’

12 Tetor, 2017 - 6:28 pm

‘A long way home’ me regji të Ibër Dearit, mbrëmë ka marrë çmimin filmi më i mirë i metrazhit të shkurtër maqedonas.

Ky çmim për ‘A long way home’, u nda në festivalin ndërkombëtar të filmit ‘Kinenova’ që është mbajtur në Shkup nga data 6 deri më 11 tetor.

Lajmin për çmimin e filmit, për KultPlus, e ka bërë të ditur vetë regjisori Deari, i cili ka treguar se ky është çmimi i dytë për këtë film të tij, i cili tash është duke garuar edhe në 15 festivale të tjera ndërkombëtare.

Juria e festivalit ‘Kinenova’, është përbërë nga: Goran Markovic (Serbi), Julia Uchansu (Turqi), Sinolica Trpkova (Maqedoni), Igor Galo (Kroaci), kurse në këtë festival kanë marrë pjesë filma nga shumë vende të ndryshme të botës.

‘A long way home’ sjellë në kastën e aktorëve Mirsad Abazin, Sefedin Shabanin, Musa Isufin dhe Ardian Kadriun./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme