займ на карту онлайн потребительский кредит

“Jetë nuk do të thotë të kesh dhe të marrësh, por të jesh dhe të bëhesh”

15 Gusht, 2019 - 11:30 am

Myrna Loy ishte aktore amerikane e filmit dhe televizionit. Ajo u stërvit edhe për balerinë, por më pas iu përkushtua karrierës së aktrimit duke marrë disa role të vogla në filmat pa zë.

Si aktore, Loy, ishte tipike për rolet ekzotike. Fama e saj nisi kur luajti rolin e Nora Charlesit në filmin “The Thin Man”.

Në vitet 50’ ajo u shfaq me një rol në komedi dhe në dramë. Midis viteve 60’dhe 81’ Loy u paraqit në tetë filma, pas së cilëve u tërhoq nga aktrimi.

Ajo mori Çmimin e Nderit nga Akademia, për kontributin e saj në ekran dhe jashtë tij. Po ashtu kontribuoi për Kryqin e Kuq gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në moshën 88-vjeçare vdiq në Nju-Jork.

Loy përveç si aktore dhe aktiviste është e njohur edhe për thënien, të cilën KultPlus jua sjellë më poshtë. /KultPlus.com

“Jetë nuk do të thotë të kesh dhe të marrësh, por të jesh dhe të bëhesh”

Të ngjajshme