Koncerti komemorativ i Metallica “S&M2” do të shfaqet nëpër kinema

2 Gusht, 2019 - 10:00 am

Me siguri jeni në mesin e atyre që nuk i kanë blerë biletat për koncertet e ardhshme jubilare të Metallicas “S&M2” në San Francisko. Në fakt, koncerti i parë që e feston albumin simfonik live të vitit 1999 “S&M” është shitur krejtësisht aq shpejt saqë disa fansa dyshuan se ishin përfshirë botët online.

Tani grupi ka njoftuar se ky koncert përkujtimor do të shfaqet më 9 tetor në rreth 3000 kinema në të gjithë globin. Lista e kinemave pjesëmarrëse nuk është konfirmuar ende, por biletat thuhet se do të dalin në shitje nga 7 gushti. Ndërkohë, Metallica e ka krijuar një sajt të dedikuar për më shumë informacione.

Ata do të performojnë përsëri me Orkestrën Simfonike të San Franciscos, këtë herë nën drejtimin e dirigjentit Michael Tilson. Por Metallica nuk po e rikrijon thjesht S&M. shkruan KOHA Ditore. Ata gjithashtu do të kryejnë interpretime të azhurnuara simfonike të këngëve më të fundit, gjatë një koncerti që gjithashtu e shënon hapjen madhështore të Chase Center në Mission Bay.

Interesimi i Metallicas për t’i gërshetuar këngët e tyre me orkestër buronte, pjesërisht, nga dashuria e bateristit Lars Ulrich për koncertin e Deep Purple të vitit 1969 Concerto for Group and Orchestra. Performancat e tyre origjinale me Simfoninë e San Franciskos u realizuan nga Michael Kamen, i cili njihet për bashkëpunimin me Pink Floyd.

Koncerti i dytë “S&M2” zhvillohet më 8 shtator, dy ditë pas të parit. Metallica mbanë një varg koncertesh evropiane nga tani deri atëherë; më pas ata do të mbajnë koncerte në Australi dhe Zelandën e Re. / KultPlus.com

Të ngjajshme