Kritikët e filmit lavdërojnë rikthimin e Tom Cruise në vazhdimin e ‘Top Gun’

14 Maj, 2022 - 3:05 pm

Tom Cruise iu deshën 36 vjet për t’u kthyer në zonën e rrezikut dhe kritikët e filmit thanë të enjten se ia vlente pritja për të parë “Top Gun” përsëri në ekranin e madh, transmeton KultPlus.

Vazhdimi i filmit të suksesshëm të vitit 1986, i quajtur “Top Gun: Maverick”, fitoi një vlerësim pozitiv 96% nga 76 komente të mbledhura në faqen e internetit të Rotten Tomatoes.

Filmi do të debutojë në kinema më 27 maj.

Në film, 59-vjeçari Cruise ripërsërit rolin e tij si Pete Mitchell, piloti kokëfortë i Marinës, i cili kurrë nuk është ngritur në rangjet për shkak të prirjes së tij për autoritet të përkulur. Mitchell, emri i koduar i të cilit është Maverick, i kërkohet të trajnojë një grup pilotësh të rinj luftarakë për një mision të specializuar.

Mark Kennedy i Associated Press e quajti filmin e ri “një shembull i përkryer se si bëhet një vazhdim filmi”.

Analistët parashikojnë se filmi do të renditet si një nga hitet më të mëdha të verës. Ishte planifikuar të dilte në qershor 2020, por distributori Paramount Pictures (PARA.O) e vonoi lëshimin disa herë gjatë pandemisë COVID-19.

Shawn Robbins, analisti kryesor në BoxOffice Pro, vlerësoi se shitja e biletave do të arrinte 100 milionë dollarë gjatë fundjavës së Ditës së Përkujtimit në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Kjo do ta bënte atë debutimin me fitimin më të lartë në karrierën e Cruise.

Aktori është duke e promovuar filmin në evente në mbarë botën. Në një premierë në San Diego, ai bëri një hyrje madhështore duke pilotuar një helikopter në një aeroplanmbajtëse. Javën e ardhshme, ai do të marrë pjesë në një shfaqje në Festivalin e Filmit në Kanë në Francë.

Kritikët thanë se filmi ofron skena drithëruese fluturimi, një histori emocionale dhe performanca të forta nga kasti mbështetës, duke përfshirë Miles Teller, i cili luan djalin e Goose, partnerit të Maverick që vdiq në filmin origjinal.

Por shumica e lavdërimeve u derdhën në Cruise.

“Është një shkëlqim me fytyrë të freskët në origjinalin … i mundësuar, si origjinali, nga një yll që thjesht nuk do të pushojë kurrë së qeni yll,” shkroi K. Austin Collins nga Rolling Stone.

Leah Greenblatt e Entertainment Weekly tha se filmi “i përket pothuajse në çdo skenë Cruise”.

“Në këtë pikë të karrierës së tij, ai nuk po luan vërtet personazhe aq shumë sa variacione në një temë – tema është, ndoshta, Ylli i Fundit i Filmit,” tha ajo. “Dhe në ajër atje lart, ai qëndron vetëm.”/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme