Ndërron jetë aktori Sotiraq Cili

20 Gusht, 2017 - 6:55 pm

Regjisori dhe aktori Sotiraq Cili është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare. Lajmi bëhet i ditur nga Teatri i Korçës ku Cili zhvilloi pjesën më të madhe të karrierës së tij. Sotiraq Cili lindi në Korçë më 15 mars 1942. Ai është i njohur dhe për interpretimet në kinematografi.

Filmi i parë ku ai mori pjesë ishte « Flamur me dallgë » më vitin 1970, të të vijuar më pas me « Një udhëtim i vështirë », « Tomka dhe shokët e tij », « Gjeneral Gramafoni » , « Pas gjurmëve », « Një natë nëntori »,« Karnavalet », »Prita », « Vjeshtë e nxehtë », etj. Në vitin 1988 ai interpretoi në filmin Rikonstruksioni me regji të Vladimir Kasaj dhe skenar të Vito Koçit. “Kronikë e një nate”, është filmi ku ai interpretoi në vitin 1990, nën regjinë e Esat Ibros dhe skenar të Bashkim Hoxhës.

Të ngjajshme