“Një muaj” i Zgjim Terziqit shpërblehet në Festivalin e Filmit Seanema

26 Gusht, 2018 - 11:28 pm

Alberina Haxhijaj

Filmi i shkurtër “Një Muaj” me skenar dhe regji nga Zgjim Terziqi është shpërblyer me çmimin “Special Mention” në Festivalin e filmit Seanema në Ulqin, në Mal të Zi, shkruan KultPlus.

Ky është çmimi i tretë që po fiton ky film, pas çmimit “Best Eastern European Film” në Grenzland Filmtage dhe çmimit “Golden Remi Award for Directing” në WfH International Independent Film Festival.

“Një Muaj” është film i bazuar në ngjarje të vërtetë dhe flet për Anën një 40 vjeçare e verbër, e pa martuar, e cila jeton sipas marrëveshjes së katër motrave të saj. Pakti i tyre përmban përkujdesjen e saj secila me rend nga një muaj.

https://filmfreeway.com/SeanemaFilmFestival

Në këtë film luajnë: Makfire Miftari, Luan Jaha, May-Linda Kosumovic, Shengyl Ismajli, Irena Cahani, Fatmir Spahiu, Rinesa Qeriqi, Era Balaj, Dardane Mehmeti, Zog Zeqiri Berisha, Blerina Krasniqi, Nata Zeqiri Berisha, Lis Spahiu./ KultPlus.com

‘Një muaj’, melodia e Muharrem Qenës dhe gruaja e verbër në mëshirë të fatit

Të ngjajshme