Pas sukseseve ndërkombëtare, filmi ‘Në kërkim të Venerës’ vjen në Kosovë

16 Janar, 2022 - 11:30 am

Pas kërkesave e interesimit të madh, filmi nën regji të Norika Sefës “Në kërkim të Venerës” vjen në Kosovë në kinemanë “Cineplexx” nga data 20 Janar.

Venera, një adoleshente e ndrojtur, rritet mes tre brezave që janë vazhdimisht nën këmbët e njëri-tjetrit në shtëpinë e tyre të ngushtë. Diçka i kanë thënë: një vajzë pritet, mbi të gjitha, të mbrojë reputacionin e saj dhe atë të familjes së saj. Venera këtë e di.

Por diçka e ngatërron dhe shpirti i saj gjallërohet kur takon Dorinën mendje-hapur, qëndrimi i fortë i së cilës nxitë kurreshtjen e Venerës për të eksploruar më shumë. Përderisa Venera mundohet të kuptojë ato që e rrethojnë, filmi shprehë nje sens te jetës pa kuptim, rrethuar me njerëz që fshehin emocionet – poshtërimin, fajin e zhgënjimin.

“Unë kurrë nuk i kam parë prindërit e mi të puthen” – thotë Venera.

Filmi ishte paraqitur për herë të parë në Kosovë në Festivalin e Filmit “PriFest”. /KultPlus.com

May be an image of person, child and indoor

Të fundit

Të ngjajshme