‘PriFest’ shpalos programin e filmave për edicionin e 12-të online, hapet me filmin ‘Exile’ të Visar Morinës

24 Shtator, 2020 - 4:49 pm

Pas një vere të gjatë e të mundimshme me situatën e krijuar nga pandemia, PriFest ka vendosur të sjellë kinemanë në shtëpinë tuaj përmes edicionit të sivjtshëm online, në pamundësi t’a mbajë atë sic do vit tjetër në qendrën e kryeqytetit në Prishtinë.

‘Pas shume diskutimesh e shumë idesh se si ta mbajmë edicionin e sivjetmë, menyra e vetme që u konfirmua ishte edicioni online’, thuhet në komunikatën për media.

Ky edicion do të mbahet në muajin Tetor të këtij viti, në datat 19-25. Filmat që do shfaqen këtë vit do shfaqen ekskluzivisht për shikuesit që ndodhen në shtetin e Kosovës.

Poashtu, në pamundësi të prezencës fizike të mysafirëve të shumtë ndërkombëtar si çdo vit, si dhe anëtarëve të jurive, ky edicion nuk do jetë garues.

Drejtori Artistik i festivalit: Fatos Berisha, ka konfirmuar që edhe këtë vit, filmat e përzgjedhur do jenë filma të cilët dëshmojnë që PriFest vazhdon të mbetet festival I rëndësishëm për të gjithë filmbërësit në rajon dhe më gjerë. “Megjithëse këtë vit për shkak të edicionit online jemi detyruar të reduktojmë numrin e filmave, jemi shumë të kënaqur me të gjitha aplikimet që janë bërë, me të gjithë filmat që janë përzgjedhur dhe me gjithë punën që po bëhet për të realizuar këtë edicion, më ndryshe se të gjithë edicionet e mëparshëm.”

Për të ndjekur filmat online ju duhet të regjistroheni në platformën online përmes një linku të cilin do e publikojmë 1 javë para festivalit në webfaqen e PriFest www.prifest.org

Filmi “Exile” në regji te Visar Morinës do bëjë hapjen e festivalit me datë 19.10.2020

Këtë vit, PriFest ka filluar bashkëpunim me EFA-European Film Academy, dhe si rezultat i këtij bashkëpunimi do të sjellin 6 filma të shkurtë të cilët do shfaqen brenda datave të festivalit.

‘Edhe këtë vit kemi pasur përkrahjen nga partnerët dhe sponzorët, pa të cilët festivali nuk do mund të realizohej. Raiffaisen Bank Kosovë, Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Komuna e Prishtinës, Zyra e Presidentit të Republikës së Kosovës dhe Youth Artivists for Change përkrahur nga Qeveria Holandeze janë disa nga sponzorët dhe përkrahësit tanë, të cileve PriFest u është gjithnjë mirënjohës’, thuhet tutje në komunikatë

Për më shumë informata rreth programit, orareve të filmave dhe aktiviteteve mund të informoheni në rrjetet sociale Instagram, Facebook dhe Twitter si dhe në webfaqen e PriFest www.prifest.org

Poashtu, në komunikatë ceket se meqë natyra e edicionit të sivjetëm të këtij festivalit nuk është garuese, nuk është bërë as ndarja e filmave sipas kategorive.

Më poshtë gjeni të gjitha filmat pjesëmarrës në këtë vit në PriFest, të renditur pa kategori.

Filmat e metrazhit të gjatë

1. Tel Aviv on Fire / Regjisor: Sameh Zoabi 100 min

2. Rounds / Regjisor : Stephan Komandarev 106 min

3. Exile Regjisor: Visar Morina 121 min

4. Cirku Fluturues / Regjisor: Fatos Berisha (115 min) Viti: 2019 (Kosovë, Shqipëri, Maqedoni Veriore)

5. The Happiness Effect / Regjisor: Borjan Zafirovski 90 min

6. Grandfather and Grandson Regjisor: Ilija Piperkoski 108 min

7. Breast Regjisor: Marija Perović 100 min

8. Omar and US Regjisor: Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadir Er 104 min

9. Son Regjisor: Ines Tanović 106 min

10. Toprak Regjisor: Sevgi Hirschhäuser 106 min

11. Qielli i trazuar Regjisor: Anton Nrecaj 96 min

12. Yjet e se ardhmes Regjisor: Edmond Topi 90 min

13. Open Door Regjisor: Florenc Papas 78 min

Filmat nga bashkëpunimi me European Film Academy

1. Black Sheep Regjisor: Ed Perkins 27 min

2. Oslo Regjisor: Shady Srour 16 min

3. Patison Avenue Regjisor: Thanasis Neofotistos 12 min

4. Reconstruction Regjisor: Jiří Havlíček 15 min

5. The Christmas Gift Regjisor: Bogdan Mureşanu 23 min

6. The Tent Regjisor: Rebecca Figenschau 17 min

Filmat e metrazhit të mesëm

1. Windowless Regjisor: Samuel Flückiger 27 min

2. Ricochets Regjisor: Jakub Radej 30 min

3. The Mentor Regjisor: Szonja Szabo 30 min

4. Happless Hans Regjisor: Rena Dumont 30 min

5. Raheel Regjisor: Ayat Asadirahbar 30 min

6. The Other Regjisor: Saman Hosseinpuor and Ako Zandkarimi 25 min

7. Daughter of the Tide 30 min

8. Homesick Regjisor: Julien Viala 27 min

Filmat dokumentare

1. Century of Smoke Regjisor: Nicolas Graux 90 min

2. Displaced – Small Act of Survival Regjisor: Andrés Ribagorda, Anthony Barlos, Charlotte Burck

3. 29 min

4. Sockeye Salmon – Red Fish Regjisor: Dmitriy Shpilenok 52 min

5. Bektachis Regjisor: Manuel Poutte 66 min

6. Be Natural : The Untold Story Of Alice Guy-Blaché 103 min

7. That Click Regjisor: Luca Severi 90 minutes

Filmat me tematikë LGBTI

1. No Hard Feelings Regjisor: Faraz Shariat 92 min

2. The Lawyer Regjisor: Romas Zabarauskas 97 min

3. Welcome to Chechnya Regjisor: David France 107 m. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme