Robert De Niro: Trumpi është racist

7 Janar, 2019 - 10:00 am

Aktori hollywoodian, Robert De Niro, vazhdon të jetë një prej kritikëve më të mëdhenj të presidentit amerikan, Donald Trump. Në një intervistë për The Guardian, De Niro e quan Trumpin racist dhe supermacist të bardhë.

Aktori 75-vjeçar thotë se Trumpi po sjell dëme të mëdha në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Kur e shihni dikë si Trumpi duke u bërë president, mendoni… ‘në rregull, të shohim se çfarë do të bëjë, ndoshta do të ndryshojë’… Megjithatë, ai po bëhet gjithnjë e më i keq. Ai është një racist i vërtetë. Kam menduar se si një njujorkez e kupton diversitetin në qytet, por ai është po aq i keq siç kam menduar më herët se është, dhe po bëhet gjithnjë e më i keq. Është turp. Është diçka shumë e keqe për vendin”, tha De Niro, transmeton Koha.net.

Tutje, De Niro i ka përmendur edhe disa personalitete famëkeqe.

“ Kanë qeshur edhe me Hitlerin. Të gjithë duken qesharakë. Hitleri është dukur qesharak, Mussolini është dukur qesharak, ashtu siç duken qesharakë edhe diktatorët dhe despotët tjerë, e edhe Trumpi”, ka thënë ai.

Ndër të tjera, thotë se e shqetëson fakti se në një të ardhme, njerëzit do ta shohin Trumpin si shembull dhe se ai, do të ketë ndikim tek popullata.

The Guardian shkruan se Trumpi e De Niro, kanë disa gjëra të përbashkëta. Të dy janë sipërmarrës dhe zotërojnë hotele e restorante. Të dy, janë rreth të 70-tave. Dhe, të dy janë njujorkezë që ‘ofendojnë haptas’. /KultPlus.com

Të ngjajshme