займ на карту онлайн потребительский кредит

“The Balkan Line”, filmi serbo- rus ndalohet të shfaqet në Bujanoc, Ministria e Kulturës së Serbisë e quan censurë

18 Prill, 2019 - 1:36 pm

Ministri serb i Kulturës, Vladan Bukosavljevic, ka reaguar pasi është anuluar shfaqja e filmit ruso-serb “Kufijtë e Ballkanit” në Bujanovc.

Ai ka thënë se anulimi i shfaqjes së atij filmi në Bujanovc është një lloj cenzure, që tregon tentimin e politikës për të pasur ndikim në kulturë.

Sipas tij ndikime të tilla të politikes në kulturë asnjëherë s’kanë qenë të mira.

“Ne nuk e dimë nëse është një ndalim, por projekti që ishte paralajmëruar të shfaqej është anuluar. Një ndalim i tillë ka ardhur si pasojë e disa manipulimeve politike, dhe një gjë e tillë mbetet të shihet”, ka thënë Vukosavljevic, shkruan tanjug, trasnmeton Gazeta Express.

Në filmin ruso-serb tregohet një rrëfim se çfarë kanë bërë trupat ruse në Aeroportin e Prishtinës, pas përfundimit të bombardimeve të NATO-s.

Ndërkohë sa i përket skenave me ushtarë të UÇK’së, disa mediume të cilat merren me propagandë në Serbi, kishin thënë se njëri prej aktorëve që luan rolin e ushtarit të UÇK’së, përngjanë shumë me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinajn, dhe atë se çfarë ai ka bërë gjatë luftës.

Dje producenti i këtij filmi kishte treguar se ka anuluar shfaqjen e tij në Bujanovc, shkaku i tensioneve që mund të shkaktojë.


Të ngjajshme