Vdes Lee Sun-kyun, fitues i Oscar-it me filmin “Parasite”

27 Dhjetor, 2023 - 11:48 am

Aktori koreano-jugor, Lee Sun-kyun, i filmit fitues të çmimit Oscar “Parasite” u gjet i vdekur në Seul.

Policia fillimisht zbuloi një person të ulur pa ndjenja në një makinë në një park në kryeqytetin Seul të mërkurën në mëngjes, njoftuan transmetuesit koreano-jugor dhe agjencia kombëtare e lajmeve Yonhap.

Ai më vonë u identifikua si aktori 48-vjeçar.

Policia nuk e ka përjashtuar mundësinë e vetëvrasjes.

Lee ishte nën hetim për përdorim të dyshuar të drogave të paligjshme.

Lee ishte tashmë një aktor i njohur në Korenë e Jugut përpara suksesit mbarëbotëror të “Parasite”.

Filmi i Bong Joon-ho 2019 mblodhi katër çmime Oscar dhe bëri historinë e Oscar-it si fituesi i parë në gjuhë të huaj për filmin më të mirë./atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme