Vdiq në moshën 83-vjeçare aktorja britanike Barbara Windsor

11 Dhjetor, 2020 - 1:15 pm

Aktorja britanike Barbara Windsor, e cila bëri famë në vitet 1960 në komeditë popullore Carry On, ka vdekur në moshën 83-vjeçare, shkruan të premten The Guardian.

E cilësuar si një thesar kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar, ajo fitoi njohje mbarëkombëtare për rolet e saj shpesh të rrezikshme në nëntë nga seritë e filmave Carry On.

Por, në vitet e mëvonshme ajo ishte e njohur për rolin e saj në telenovelën Eastenders.

Aktorja shtatshkurtër, vetëm 1.47 metra e gjatë, kishte një pjesëmarrje të jashtëzakonshme në ekran, skenë dhe film, e famshme për të qeshurën e saj dhe theksin londinez “Cockney”.

Windsor u diagnostikua me sëmundjen Alzheimer më 2014. Ajo u bë ambasadore për Shoqatën Alzheimer, duke u takuar me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson më 2019 për të promovuar kujdesin ndaj sëmundjes.

Ajo u shfaq për herë të fundit në Eastenders më 2016 dhe në të njëjtin vit mori titullin Damë për shërbimet e saj për bamirësi dhe argëtim. / KultPlus.com

Të ngjajshme