Zbulohet personazhi real i filmit ‘Liza në botën e çudirave’

6 Tetor, 2017 - 11:07 am

“Liza në botën e çudirave” është padyshim një nga personazhet më të dashur të fëmijërisë, por pak kush e di se kush është vogëlushja që frymëzoi autorin e librit, Lewis Carroll.

Fotografitë e vajzës, te realizuara nga vetë Carroll do të shfaqen në një ekspozitë në “Nation Potret Galleri” në Londër, bashkë me imazhe të muzës së tij në moshë të re.

Akademiku i Oksfordit dhe autori i historive të “Lizës në botën e çudirave”, fotografoi Liza Liddellin, vajzën e fqinjëve të tij kur ishte e vogël. Shumë vite më vonë ajo u fotografua edhe nga Julia Margaret Cameron, fotot e së cilës përfshihen gjithashtu në ekspozitë. Magjepsja e Carroll me Liddell, e cila vdiq në moshën 82-vjeçare në 1934-n ka nxitur spekulimet se ai mund të ishte pedofil.

UNITED KINGDOM – JUNE 29: Edith, Ina and Alice Liddell on sofa, 1858. Photograph by Charles Lutwidge Dogson, better Known as Lewis Carroll (1832-98). (Photo by National Media Museum/SSPL/Getty Images)

Por Phillip Prodger, kurator i ekspozitës tha se gjatë kohës që kishte jetuar autori nuk kishte pasur kurrë pretendime për sjellje të papërshtatshme nga ana e tij. Imazhet e Lizës së vërtetë rrallë janë shfaqur për publikun. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme