Rrëfimi i dy motrave për të marrë një ilaç në Tiranë

6 Nëntor, 2018 - 3:00 pm

Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë.

Vajza në të majtë vuante nga një infeksion të rëndë në sy dhe, për të shpëtuar nga verbimi i plotë, kishte nevojë për një ilaç që shpërndahej nga farmacia e Kryqit të Kuq Amerikan në Tiranë.

Motrat kishin sjellë me vete dy pula dhe gjashtë vezë për t’ia dhënë mjekut amerikan. Kur iu tha se ilaçi ishte falas, ato refuzuan dhe nuk donin të largoheshin pa lënë pulat dhe vezët që kishin sjellë. Kjo fotografi është realizuar në vitin 1920. Spikat në fytyrat e tyre kureshtja dhe trishtimi i rrugës së gjatë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme