Amanda Gorman, poetja më e re në histori që do të lexojë poezi në inaugurimin e Biden

16 Janar, 2021 - 9:08 pm

Poetja 22-vjeçare Amanda Gorman, është zgjedhur të lexojë në inaugurimin e presidentit të zgjedhur Joe Biden, e cila ka histori të shkrimit në raste zyrtare. Leximi i saj të mërkurën e ardhshme, do ta vazhdojë traditën e presidentëve demokratë, për të cilët prezentë ishin poetë të njohur.

Poezia “On the pulse of morning” e shkruar në vitin 1993 në inaugurimin e presidentit Bill Clinton, shiti më shumë se 1 milion kopje kur u publikua në formën e librit.

Gorman do të jetë poetja më e re që ka marrë pjesë në inaugurime, ndërkaq ajo disa herë ka marrë edhe çmime si poetja më e mirë në Los Angeles, shkruan AP, transmeton KultPlus.

Gorman tha se ishte kontaktuar muajin e kaluar nga zyra e Bidenit. Ajo është takuar me figura publike të shumta, përfshirë Hillary Clinton dhe Michelle Obama, por asnjëherë me Bidenin. Poetja ka shtuar se zyrtarët nga zyra e tij i kishin thënë se zonja e parë në ardhje, Jill Biden, e ka rekomanduar atë.

Ajo e ka quajtur poemën e saj “The hill we climb”, ndërsa ka refuzuar të bëj publike ndonjë pjesë të saj.

Gorman tha se në poezi nuk do t’i referohet direkt ngjarjes që ndodhi në Capitol nga mbështetësit e Donald Trumpit, por se do të prekë nëpër të. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme