займ на карту онлайн потребительский кредит

Banorët e zemëruar të Bejrutit kërkojnë përgjigje për shpërthimin e madh të së martës

6 Gusht, 2020 - 12:46 pm

Banorët e Bejrutit kanë shprehur zemërimin e tyre kundrejt qeverisë për neglizhencën e tyre që edhe dërgoi në shpërthimin e madh të së martës.

Presidenti Michel Aoun tha që shpërthimi ishte shkaktuar nga 2.750 ton nitrat amoniumi të ruajtur në mënyrë të pasigurt në një depo, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Kanë qenë të shumta akuzat për korrupsion, neglizhencë dhe keqmenaxhim, në drejtim të autoriteteve vendase.

Gjendja e jashtëzakonshme dy javore në Bejrut ka filluar, pas shpërthimit që vrau të paktën 137 njerëz dhe plagosi rreth 5,000 të tjerë, ndërsa dhjetëra janë ende të humbur.

“Bejruti po qan, Bejruti po ulërin, njerëzit janë histerikë dhe të lodhur”, tha regjisori Jude Chehab, duke bërë thirrje që personat përgjegjës të përballen me drejtësinë.

Chadia Elmeouchi Noun, një banor i Bejrutit i cili aktualisht gjendej në spital është prononcuar për BBC-në.

“Unë e kam ditur gjatë gjithë kohës që udhëhiqemi nga njerëz të paaftë, qeveri jo kompetente […] Por ajo se çka mund të them tani është se ndodhitë e fundit janë akt kriminal.”

Qeveria e Libanit të mërkurën ka njoftuar se një numër i madh i zyrtarëve të portit të Bejrutit gjenden në arrest shtëpiak, në pritje të një hetimit mbi shpërthimin e së martës.

Këshilli i Lartë i Mbrojtjes  në vend këmbëngul që ata të cilët janë përgjegjës për këtë katastrofë të përballen me “dënimin maksimal”.

Ndërkohë, Amnesty International dhe Human Rights Watch kanë bërë thirrje për një hetim të pavarur për shpërthimin. Në një deklaratë, HRw tha se kishte “shqetësime serioze në lidhje me aftësinë e gjyqësorit libanez për të kryer një hetim të besueshëm dhe transparent.” / KultPlus.com

Të ngjajshme