Çfarë hanin spektatorët në Kolose kur gladiatorët luftonin për vdekje

28 Nëntor, 2022 - 10:30 pm

Spektatorët në Koloseun e Romës hanin ullinj, fruta dhe arra teksa shikonin gladiatorët duke luftuar për vdekje, thanë arkeologët.

Zbulimi erdhi pas gërmimeve në kanalizimet nën arenë ku u gjetën mbetje ushqimore 1900-vjeçare.

Arkeologët besojnë se ato janë mbetjet e ushqimeve të ngrëna nga spektatorët romakë dhe ekipi zbuloi gjithashtu fragmente kockash të kafshëve që luftuan në arenë, raporton Daily Mail.

Rezultatet e studimit të Parkut Arkeologjik të Koloseut u prezantuan nga drejtoresha e tij,  Alfonsina Russo.

Ekipi i saj filloi një hetim në janar të këtij viti për të kuptuar më mirë funksionimin e kanalizimeve nën pjesën jugore të amfiteatrit 2000-vjeçar.

Arkeologët kanë gjetur gjithashtu fara dhe fruta të lashta të bimëve të kultivuara, duke përfshirë fiq, rrush, pjepër, ullinj, pjeshkë, qershi, kumbulla, arra, lajthi dhe arra pishe./euronews.al/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme