Gjendet bunkeri i bërë “shoshë” nga plumbat, “shesh beteje” mes gjermanëve edhe sovjetikëve

15 Korrik, 2021 - 9:30 pm

Në Lublin të Polonisë është zbuluar një bunker nazist i mbushur me shenja plumbash, në të cilin është zhvilluar një dyluftim i ashpër në vitin 1944 midis ushtarëve gjermanë dhe sovjetikë.

Bunkeri u zbulua rastësisht gjatë gërmimeve që po zhvillohen në parkun e qytetit polak.

Ai i përket Luftës së Dytë Botërore dhe është ndërtuar nga Gjermania Naziste dhe brenda tij gjenden tre korridore nëntokësore, mure betoni dhe tavane të mbështjella nga trarë druri.

Ekspertët gjetën gjithashtu edhe municione të mbetura që nga lufta. / Express / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme