“Katedralja e Akullit” në Alpet zvicerane u ofron vizitorëve një shfaqje unike

11 Dhjetor, 2020 - 11:25 am

Një shpellë akulli e cila formohet natyrshëm në një akullnajë të një lartësie të lartë në Alpet Zvicerane u hap të enjten për  vizitorët që erdhën të mrekulloheshin me qemerin e madh blu të “katedrales së akullit”, shkruan Reuters.

Shpella vecohet me një tavan të rrumbullakët të bërë me akull të trashë rreth rreth 5 metra dhe të gjatë rreth 20 metra.

Deri tek katedralja mund të arrihet duke ecur për 15 minuta.

“Theshtë hera e parë që ne e tregojmë dhe e hapim zyrtarisht. Vitevë të fundit … kishim një lloj shpelle akulli, por ishte ndryshe, ishte më e pjerrët. Dhe këtë vit duket si një katedrale akulli, kështu që është me të vërtetë e bukur, ”tha Bernhard Tschannen, CEO i Glacier 3000, për Reuters brenda shpellës.

4468LO-SWISS-ICECAVE_ROUGH_CUT__O_

Këtë vit brendësia e shpellës është mjaft e rrafshët, duke e bërë më të lehtë hyrjen, tha më tutje  ai.

Shpella natyrore, e njohur gjithashtu si “Mulliri”, formohet përmes një efekti sifoni. Çdo pranverë dhe verë, zgavra mbushet me ujë nga shkrirja e borës, duke formuar një liqen. Në vjeshtë, spina zhduket dhe uji kullon. /Gazeta Express/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme