Më shumë se një muaj nga shpërthimi në Bejrut, ende raportohet për të zhdukur

19 Shtator, 2020 - 6:28 pm

Ushtria e Libanit sot deklaroi se 9 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur pas shpërthimit të muajit të kaluar në Portin e Bejrutit.

Ushtria përmes një deklarate tha se dy shtetas sirianë ishin midis personave të zhdukur pas shpërthimit në port.

“Kjo skedë nuk do të mbyllet për sa kohë vazhdojnë hetimet”, thuhet në deklaratë.

Më 4 gusht, një shpërthim i madh në Portin e Bejrutit tronditi qytetin, duke vrarë 192 persona dhe duke plagosur mbi 6.000 të tjerë.

Shpërthimi shkaktoi dëme që sipas vlerësimeve arrijnë në 15 miliardë dollarë.

Shpërthimi ndodhi derisa Libani po përjetonte krizën më të keqe ekonomike, përfshirë një rënie dramatike të vlerës së paundit ndaj dollarit./ KultPlus.com

Të ngjajshme