Në Prishtinë shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur

25 Gusht, 2020 - 1:00 pm

Qendra Burimore për Persona të Zhdukur e ka shënuar Ditën Ndërkombëtare të Personave të Zhdukur me një aktivitet pranë pllakës së të Pagjeturve në Prishtinë.

Familjarët e personave të zhdukur kanë kërkuar prej ekzekutivit kosovar dhe atij serb që janë në negociata për personat e pagjetur, të sjellin rezultate konkrete për këtë çështje, e jo vetëm fjalën.

Bajram Qerkini prej palës kosovare ka adresuar kritika drejt Qeverisë së Kosovës duke thënë se nuk i kanë njoftuar as edhe për një çështje, që kur kanë nisur të dialogojnë në Bruksel sa i përket çështjes së të pagjeturve.

Pas aktivitetit, kryesuesit e ekipit për personat e pagjetur në Qeverinë e Kosovës, i kanë pritur në takim familjarët e personave të zhdukur, prej palës kosovare dhe asaj serbe./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme