Quni e krahason zbarkimin e FSK-së në Kuvajt, me atë të Neil Armstrong në Hënë

9 Mars, 2021 - 1:21 pm

Sot ka nisur ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësor jashtë vendit.

Me këtë rast, ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni, zbarkimin e ushtarëve të FSK-së në mision paqeruajtës në Kuvajt e ka krahasuar me hapin e astronautit Neil Amstrong në Hënë.

“Ky hap mund të duket i vogël për ushtarin në këtë mision historik ashtu sikur hapi i astronautit Neil Armstrong në Hënë. Hapa të tillë të vegjël janë hedhur disa herë ashtu siç i kanë hedhur ushtarët e FSK-së në trajnimet, përgatitjet, shkollimet dhe ushtrimet e tyre të pareshtura për të arritur deri në pikën kur bëhemi faktor i rëndësishëm i mbrojtjes dhe sigurisë për paqen botërore. Ne sot kemi të drejtë të jemi krenar sepse flamuri ynë po lartësohet përkrah flamujve të ushtrive më të fuqishme”, ka shtuar ai. / Gazeta express / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme