Rrjetet e tjera sociale po i shkaktojnë probleme Facebook-ut

3 Shkurt, 2022 - 11:28 am

Gjigandi i mediave sociale, Facebook, për herë të parë në historinë 18 vjeçare ka shënuar një rënie të përdoruesve aktiv të përditshëm, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Meta Networks thotë se përdoruesit aktiv ranë në 1,929 miliardë në tre muajt deri në fund të dhjetorit, krahasuar me 1,930 miliardë në tremujorin e mëparshëm.

Firma paralajmëroi gjithashtu për ngadalësimin e rritjes së të ardhurave përballë konkurrencës nga rivalët si TikTok dhe YouTube, ndërsa reklamuesit gjithashtu po shkurtojnë shpenzimet.

Rënia e çmimit të aksionit të Metës fshiu rreth 200 miliardë dollarë (147.5 miliardë paund) nga vlera e tregut të aksioneve të kompanisë.

Aksionet në platformat e tjera të mediave sociale, duke përfshirë Twitter, Snap dhe Pinterest, gjithashtu ranë ndjeshëm.

Meta, e cila zotëron platformën e dytë më të madhe të reklamave dixhitale në botë pas Google, tha gjithashtu se ishte goditur nga ndryshimet e privatësisë në sistemin operativ të Apple.

Ndryshimet e kanë bërë më të vështirë për markat që të synojnë dhe matin reklamat e tyre në Facebook dhe Instagram dhe mund të kenë një ndikim “në rendin prej 10 miliardë dollarësh” për këtë vit, sipas shefit financiar të Metës, Dave Wehner.

Të ardhurat totale të Meta-s, pjesa më e madhe e të cilave vjen nga shitjet e reklamave, u rritën në 33.67 miliardë dollarë në periudhë, duke mposhtur thuajse parashikimet e tregut.

Ai gjithashtu parashikoi të ardhura nga 27 miliardë deri në 29 miliardë dollarë për tremujorin e ardhshëm, që është më e ulët se sa prisnin analistët.

Ndërsa kompania ka bërë investimet e veta në video për të konkurruar me TikTok, në pronësi të gjigantit kinez të teknologjisë ByteDance – ajo fiton më pak para nga ato oferta sesa burimet e saj tradicionale në Facebook dhe Instagram. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme