займ на карту онлайн потребительский кредит

Zsuzsanna Gahse fiton çmimin e madh të Zvicrës për letërsi

20 Janar, 2019 - 9:30 am

Çmimi i Zvicrës për letërsi i vitit 2019 i është dhënë Zsuzsanna Gahse, për origjinalitetin e një vepre mes poezisë dhe prozës.

Çmimi i posaçëm i ndërmjetësimit jepet bashkërisht në qendrën e përkthimit të letërsisë në Lozanë dhe në Kolegjin e përkthyesve të lirisë. Përveç këtyre dy dallimeve, janë emëruar edhe fituesit e çmimeve të letërsisë zvicerane, të cilët janë dhënë për një vepër të botuar gjatë vitit të kaluar letrar. Ceremonia e çmimeve do të mbahet më 14 shkurt 2019 në Bibliotekën Kombëtare në Bernë, përcjell albinfo.ch

E lindur në Budapest në vitin 1946, Zsuzsanna Gahse u largua nga Hungaria me familjen e saj në vitin 1956 në Vienë dhe më pas në Kassel në Gjermani. Romani i saj i parë, Zero, i shkruar në gjermanisht, u botua në vitin 1983. Duke jetuar gjatë në Shtutgart dhe më pas në Lucern, që nga viti 1998 Zsuzsanna Gahse jeton në Müllheim (TG).

Juria e vlerësoi punën e Zsuzsanna Gahse, e cila përfshin më shumë se dyzet libra dhe botime të panumërta, “midis prozës dhe poezisë”. Juria ishte e bindur nga vëmendja e autores në gjuhën dhe fjalët, me anë të vëzhgimit të saj të mprehtë e fenomeneve sociale, por edhe nga toni dhe ritmi i ndryshimeve të shkrimit të saj, si dhe ironi dhe humor jo vetëm i gjallë nga të cilat është shtypur. /KultPlus.com

Të ngjajshme