‘1000 pranvera, e vera ia fala’ (VIDEO)

26 Nëntor, 2023 - 10:33 pm

Këngëtarja nga Prishtina, Blertina Shabani edhe pse ishte e pranishme në skenën muzikore për një kohë të shkurtë, la disa këngë të cilat edhe sot e kësaj dite dëgjohen nga adhuruesit e muzikës së saj, dhe jo vetëm, shkruan KultPlus.

Ajo tashmë prej vitesh është shpërngulur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ka filluar një karrierë të re prej disenjatoreje.

”1000 pranvera” është ndër këngët më të njohura të këngëtares. E cila me një emocion e zërin e saj të fuqishëm i dha jetë tekstit të kësaj këngë.

Sot, KultPlus e sjell pikërisht këtë këngë, e cila do të mbetet gjatë në kujtesën e të gjithëve.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Si rrugicat bregdetare bukur nuk ka
sikur miku erdh korriku, dorë për dore na pa
është Dhërmija e Ulqini, s`ka rëndësi
kur takohen e dorëzohen dy shpirta të ri.
Puthja e parë e imja u bë e tija
e blertë sikur pranverë
e dyta shkoi zjarr e diell si verë.

REF:
1000 pranvera e vera e vera e vera ia fala (2X)
Por çdo moment në këtë jetë, shkrihet sikur bora e majit
shpejtë sa shpejtë..
1000 pranvera e vera e vera e vera ia fala (4X)

Në rrugicat bregdetare gushti vajtojë
egoiste është vera, shkoi e udhëtoi
E në njërën anë të botës unë me vetminë
Larg prej syve, larg prej zemrës thonë për dashurinë.

REF:
1000 pranvera e vera e vera e vera ia fala (2X)
Por çdo moment në këtë jetë, shkrihet sikur bora e majit
shpresa…shpresë…
1000 pranvera e vera e vera e vera ia fala (4X)
(sa vera..sa vera..sa vera 4X)

Sikur i pastrehi që ëndërron shtëpinë
sikur çdo lypsarë që ëndërroka pasuri
sikur luftëtarë që ëndërron lirinë
mu ashtu çdo vashë enderroka dashurinë!

REF:
1000 pranvera e vera e vera e vera ja fala
. / KultPlus.com

Të ngjajshme