115 vite nga vdekja e kompozitorit norvegjez, Edvard Grieg

4 Shtator, 2022 - 11:59 pm

Edvard Grieg lindi më 15 qershor 1843 në Bergen, Norvegji. Ai është i njohur si një kompozitor nacionalist, duke marrë frymëzim nga muzika popullore norvegjeze, megjithatë familja Grieg ishte me origjinë skoceze – gjyshi i kompozitorit u largua nga Skocia pas betejës së Culloden për t’u vendosur në Norvegji, transmeton KultPlus.

Nëna e Grieg, një pianiste, e mësoi atë të luante piano që në moshën gjashtë vjeçare. Violinisti virtuoz norvegjez Ole Bull, i cili ishte mik i familjes, e njohu talentin e djalit dhe i bindi prindërit që ta dërgonin në Konservatorin e Leipzigut kur ai ishte 15 vjeç.

Nga 1863-1866 Grieg jetoi në Kopenhagë, Danimarkë, ku studioi me Niels Gade, kompozitori kryesor skandinav. Ai u takua gjithashtu me kompozitorin e tij norvegjez Rikard Nordraak, i cili shkroi himnin kombëtar norvegjez dhe u bë një burim i madh frymëzimi. Grieg kujtoi: “Nga Nordraak mësova për herë të parë se çfarë ishte kënga popullore norvegjeze dhe mësova të njoh natyrën time”.

Në vitin 1867 Grieg u martua me kushërirën e tij të parë, Nina Hagerup (1845–1935), një soprano lirike që u bë një ndikim i rëndësishëm në kompozimin e tij vokal.

Ndër pjesët më të njohura të Grieg janë Koncerti për Piano në A minor, Suite Holberg, Lirik Pieces dhe muzikë rastësore për shfaqjen e Henrik Ibsen Peer Gynt, e cila përfshin fragmentet “Morning Mood” dhe “In the Hall of the Mountain King”.

Grieg vdiq më 4 shtator 1907 dhe u varros në një shpellë malore në shtëpinë e tij në Troldhaugen, Norvegji. / KultPlus.com

Të ngjajshme