‘E jotja jam’ (VIDEO)

23 Korrik, 2023 - 8:00 pm

Merita Halili konsiderohet si një nga interpretueset më të mira të muzikës së Shqipërisë së Mesme. Ajo lindi më 5 Prill 1966, në Tiranë dhe u rrit duke kënduar këngët lirike e rajonit të saj të lindjes së Shqipërisë së Mesme.

Debutimin e parë si artiste në tërë vendin e pati në vitin 1983, në Festivalin Kombëtar Folklorik në qytetin e Gjirokastrës.

Ndonëse veprimtarinë e saj e zhvillon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tash e disa vite, malli dhe dashuria për atdheun mbeti i pashuar gjithherë. Me zërin e saj të ëmbël ajo vazhdon të jetë prezente në zemrat e adhuruesve shqiptarë.

KultPlus ju sjell interpretimin e saj ‘E jotja jam’

Të ngjajshme