Fiton çmimin ‘Emmy’, Adele është vetëm një hap larg drejt titullit të famshëm ‘EGOT’

4 Shtator, 2022 - 11:00 pm

Adele është një hap më afër arritjes së statusit ‘EGOT’ pasi fitoi çmimin Emmy për specialitetin e jashtëzakonshëm (të regjistruar paraprakisht) për specialin e saj të CBS, “One Night Only”, transmeton KultPlus.

Me çmime të shumta ‘Grammy’ nën rripin e saj dhe një çmim ‘Oscar’ për këngën më të mirë origjinale, këngëtares i duhet vetëm një çmim ‘Tony’ për të arritur ‘EGOT’-in e pakapshëm. Është një titull që u jepet artistëve që kanë fituar: Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.

Specialja u transmetua nëntorin e kaluar dhe përfshinte një intervistë të re me Oprah Winfrey. Ajo u faturua si “biseda e saj e parë televizive e gjerë rreth albumit të saj të ri ’30”, historitë pas këngëve, jeta pas divorcit, humbja e peshës dhe rritja e djalit të saj.

Adele hapi specialen me këngën e saj fituese të çmimeve Grammy, “Hello”. Ishte performanca e saj e parë në gjashtë vjet.

“One Night Only” fitoi gjithsej pesë nominime duke përfshirë: “directing for a variety special”, “lighting design/ lighting direction for a variety special”, “sound mixing for a variety series or special and technical direction/ camerawork/ video control for a special.”

Adele tani ka kaluar përpara Lady Gaga-s, e cila gjithashtu u nominua në kategorinë për specialitetin e saj me Tony Bennett, “One Last Time: An Evening With Tony Bennett & Lady Gaga”.

CBS

Vetëm 17 persona kanë arritur të arrijnë statusin EGOT. Grupi përfshin Audrey Hepburn, Rita Moreno dhe Andrew Lloyd Webber.

Së fundmi, Jennifer Hudson iu bashkua klubit EGOT më 13 qershor pasi fitoi çmimin Tony për muzikën më të mirë si producente në “A Strange Loop”. / KultPlus.com

Fotografia: Cliff Lipson/CBS via Getty Images).

Të ngjajshme