“I gjallë a i vdekur asgjë më unë nuk di, por brenda meje ti ende frymon çdo ditë”

7 Janar, 2019 - 9:24 pm

1 mijë e 650 persona vazhdojnë të mbesin të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë. Lulet e më të afërmeve të tyre akoma mbesin pa adresë.

Ndjenjat për humbjen e tyre kanë mbetur peng i kohës në pritjen që ushqehet me shpresë. Këtë dhimbje e rrëfen një nga këngët më të bukura të Eliza Hoxhës, këngë e cila s’ka forcë të bëjë më shumë pos që të prek rrëfimin e një nënë, një gruaje dhe një fëmije.

“Jam lodhur në pritje por s’mund të heqë dorë, veq vendin ta di se ku prehesh ti kurrë dhembje nuk do t’me pushoj, në fund dhe un do t ‘ndjehem e lirë”, thotë një nga pjesët e kyresore të artistes shumëdimensionale Eliza Hoxhës.

KultPlus sot e risjell këtë këngë me videoklip dhe tekst.

Sa letra shkrova pa adrese ku ti dergoj

sa shume dite kaluan sa shume malle dhe lot qe s’pushojne

i gjalle a i vdekur asgje me un nuk di

por brenda meje ti, ende frymon qdo dite

rrefen nje nene,rrefen dhe nje grua e nje femije

o sa shume po lutem edhe un po lutem tani

per ata qe s’jane te humbur diku ne pafund

rrefen edhe kjo kenge

pa force qe te bej me shume

asgje nuk kerkoj ky ankth t’me leshoj

jam lodhur ne pritje por s’mund te heq dore

veq vendin ta di se ku prehesh ti

kurr dhembje nuk do t’me pushoj

ne fund dhe un do tndjehem e lire

asgje s’ka kuptim as kjo pritje qe me shkatrroje

dhembjen se ndalojn as kto vargje qe i kendoj

gjithnje refuzoj te mendoj se ti me nuk je

e si un te besoj kur peng i ksaj ndjenje kam mbet

te gjitha mi morre, nga vetja ime ti

e un tani pres, te pakten veq diqka nga ti

e humbur ne jete me shpresen se do vish

bashk me shume te tjere un ende besoj vertet

asgje nuk kerkoj ky ankth me leshoj

jam lodhur ne pritje por smund te heq dore

veq vendin ta di se ku prehesh ti

kurr dhembje nuk do tme pushoj

asgje nuk kerkoj ky ankth me leshoj

veq vendin ta di se ku prehesh ti (x2)

te gjithve sa shume na mungojne

asgje nuk kerkoj ky ankth me leshoj

jam lodhur ne pritje por smund te heq dore

veq vendin ta di se ku prehesh ti

kurr dhembje nuk do t’me pushoj

ne fund dhe un do ndjehem e lire

asgje nuk kerkoj ky ankth me leshoj

veq vendin ta di se ku prehesh ti

Të fundit

Të ngjajshme