Këngët më të mira nga Kosova në Festivalin e TVSH-së ndër vite

22 Dhjetor, 2018 - 6:53 pm

Sonte në Shqipëri mbahet finalja e edicionit të 57-të të Festivalit të Këngës në TVSH.

Festivali, më i vjetri ndër shqiptarë dhe me një traditë në muzikë, sonte do të mbajë edicionin e radhës me 14 këngë finaliste.

Derisa presim të shohim se kush do të triumfojë në këtë edicion, ia vlen të kthehemi në retrospektivë, të shohim këngëtarët nga Kosova të cilët në këtë festival kanë udhëtuar me krijimet e tyre më të mira.

E nisim me Armendin dhe Aiden, me këngën “Ti nuk më meriton”. Pak njerëz e dijnë se kënga së pari është kënduar në Festivalin e fundvitit në Shqipëri, në vitin 1996

Një tjetër kosovare në këtë festival është edhe Albërie Hadërgjonaj. Një prej pjesëmarrjeve të saj është viti 1995, kur ajo këndoi në festival këngën “Pse vonon dashuri”. Albëria në këtë festival ka marrë pjesë edhe me këngën “Jeta nuk është lodër”.

Gili sot është një prej këngëtareve më të njohura kudo ku janë shqiptarët. Në Festivalin me plot histori, Gili ka marrë pjesë disa herë. Kënga “Ding dong” është kënduar në vitin 1996 ndërsa kënga “Sikur të isha djalë” u këndua një vit më vonë

Për çudi, në Festival ka marrë pjesë edhe Edona Llalloshi

Në Festivalin e fundvitit në TVSH ka marrë pjesë edhe Adelina Ismaili. Ajo këngën “Zemrën nuk ta fal” e ka sjellë në skenën e festivalit, shumë rrebele si gjithmonë, në vitin 1997. Kënga ka gati 1 milion klikime në Youtube dhe tregon popullaritetin e Adelinës në këtë edicion të festival. Këto janë vetëm disa prej këngëve nga këngëtarët kosovarë që kanë marrë pjesë në këtë festival. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme