Kenny Rogers dhe trashëgimia muzikore

26 Gusht, 2021 - 6:33 pm

Këngëtari/kompozitori dhe fituesi i çmimeve Kenny Rogers gëzoi sukses të jashtëzakonshëm si në listat e muzikës vendore ashtu edhe në ato pop me hite si “Lucille”, “The Gambler” dhe “Islands in the Stream”, dhe një nga më të pëlqyerat, “Lady”.

Kush ishte Kenny Rogers?

Pasi punoi me grupe dhe si një artist solo, Kenny Rogers publikoi ​​The Gambler më 1978. Kënga u bë një hit i madh në listat e pop-it dhe i dha Rogers çmimin e tij të dytë Grammy. Rogers gjithashtu regjistroi një seri hitesh me legjendën e vendit Dottie West dhe publikoi hitin Nr.1, “Islands in the Stream”, me Dolly Parton.

Rogers gjithashtu botoi disa libra, duke përfshirë një autobiografi të vitit 2012.

Jeta e hershme dhe karriera

Këngëtari dhe kompozitori Kenneth Donald Rogers lindi më 21 gusht 1938, në Houston, Texas. Ndërsa emri i tij ishte “Kenneth Donald” në certifikatën e tij të lindjes, familja e tij e quante gjithmonë “Kenneth Ray”.

Rogers u rrit i varfër, duke jetuar me prindërit e tij dhe gjashtë vëllezërit e motrat në një projekt federal të strehimit. Në shkollën e mesme, ai e dinte se donte të ndiqte një karrierë muzikore. Ai i bleu vetes një kitarë dhe krijoi një grup të quajtur Scholars. Grupi kishte një tingull rockabilly dhe shënoi disa hite lokale.

Tutje, Rogers regjistroi këngën e vitit 1958 “That Crazy Feeling” për etiketën Carlton. Ai madje arriti të interpretojë këngën në programin muzikor popullor të Dick Clark, American Bandstand. Duke ndryshuar zhanret, Rogers pastaj luajti bas me Bobby Doyle Trio, një grup xhazi.

Duke kaluar në një stil folk-pop, Rogers u pyet për t’u bashkuar me New Christy Minstrels më 1966. Ai u largua pas një viti, së bashku me disa anëtarë të tjerë të grupit, për të formuar First Edition. Duke bashkuar muzikën popullore dhe rokun, grupi shpejt shënoi një hit me psikedelikun “Just Dropped In.

Grupi shpejt u bë i njohur si Kenny Rogers dhe First Edition dhe organizoi shfaqjen e tyre sindikale të muzikës. Ata shënuan edhe disa hite të tjera, të tilla si “Ruby, Don’t Take Your Love To Town” të Mel Tillis.

Suksesi

Më 1974, Rogers u largua nga grupi për të shkuar përsëri solo dhe vendosi të përqëndrojë energjinë e tij në muzikën country. “Love Lifted Me” u bë hiti i tij i parë solo i 20 -të më 1975. Dy vjet më vonë, Rogers arriti në krye të klasifikimeve të vendit me baladën vajtuese “Lucille”, për një burrë të lënë nga gruaja e tij. Kënga gjithashtu u prit mirë në tabelat e pop -it, duke u futur në pesë vendet e para dhe duke i sjellë Rogers Grammy -in e tij të parë, për performancën vokale më të mirë të vendit, mashkull.

Duke ndjekur shpejt këtë sukses, Rogers lëshoi ​​The Gambler më 1978. Kënga ishte përsëri një hit pop dhe i dha Rogers Grammy -in e tij të dytë.

Fotografia dhe bizneset

Përveç muzikës, Rogers gjithashtu demonstroi një pasion për fotografinë. Imazhet që ai bëri gjatë udhëtimit në të gjithë vendin u botuan në koleksionin e vitit 1986 Kenny Rogers ‘America.

“Muzika është ajo që jam, por fotografia ndoshta do të ishte e dyta,” shpjegoi ai më vonë për revistën People. Vitin tjetër, Rogers botoi një koleksion tjetër të quajtur Your Friends and Mine.

Duke vazhduar të aktrojë, Rogers u shfaq në filma televiziv si Christmas in America (1990) dhe MacShayne: Winner Takes All (1994). Ai gjithashtu filloi të eksploronte mundësi të tjera biznesi, dhe më 1991 ai nisi një ekskluzivitet restoranti të quajtur Kenny Rogers Roasters. Ai më vonë ia shiti sipërmarrjen Nathan’s Famous, Inc. më 1998.

Po atë vit, Rogers krijoi etiketën e tij diskografike, Dreamcatcher Entertainment, gjithashtu luajti në shfaqje të mdryshme.

Vitet e mëvonshme

Më 2004, Rogers dhe gruaja e tij e pestë, Wanda, mirëpritën djemtë binjakë Jordan dhe Justin në korrik – vetëm një muaj para ditëlindjes së tij të 66 -të.

“Ata thonë se binjakët në moshën time ose do t’ju bëjnë ose do t’ju thyejnë. Tani për tani jam duke u prirur drejt pushimit. Unë do të vrisja për energjinë që ata kishin,” Rogers, i cili tashmë kishte tre fëmijë më të mëdhenj nga martesat e tij të mëparshme, tha për revistën People. Po atë vit ai botoi librin e tij për fëmijë, Krishtlindjet në Kanaan, i cili më vonë u shndërrua në një film televiziv.

Në vitin 2009, ai festoi karrierën e tij të gjatë me Kenny Rogers: 50 vitet e para, një retrospektivë muzikore. Deri në atë moment, ai kishte regjistruar dhjetëra albume dhe kishte shitur më shumë se 100 milionë kopje në të gjithë botën.

Në vitin 2012, Rogers publikoi autobiografinë Luck or Something Like It. Ai mori mirënjohje për kontributet e tij të konsiderueshme muzikore më 2013 kur u përfshi në Sallën e Famës së Muzikës në Vend. Në çmimet CMA të mbajtura atë nëntor, ai gjithashtu mori çmimin Willie Nelson Lifetime Achievement. Disa nga interpretuesit më të mirë të vendit dolën të nderojnë Rogers, përfshirë Jennifer Nettles dhe Darius Rucker.

Po atë vit Rogers publikoi albumin You Can’t Make Old Friends, i ndjekur më 2015 nga koleksioni i festave Once Again It’s Christmas. Duke filluar në dhjetor dhe duke përfunduar më 2016, këngëtari/kompozitori ikonik e filloi atë që të njoftonte se ai ishte një turne lamtumirës.

Në prill 2018, pasi Rogers u tërhoq nga një shfaqje e planifikuar në Harrah’s Cherokee Casino Resort në Karolinën e Veriut, kazino njoftoi në Twitter se këngëtari po anulonte datat e mbetura të turneut të tij të fundit për shkak të “një sërë sfidash shëndetësore”.

“Unë e kam shijuar plotësisht këtë mundësi për t’u thënë lamtumirë fansave gjatë dy viteve të fundit në turneun” The Gambler’s Last Deal “,” tha Rogers në një deklaratë. “Unë kurrë nuk mund t’i falënderoj siç duhet për inkurajimin dhe mbështetjen që më kanë dhënë gjatë karrierës sime dhe lumturinë që kam përjetuar si rezultat i kësaj.”

Rogers vdiq nga shkaqe natyrore në shtëpinë e tij në Sandy Springs, Georgia, më 20 mars 2020 në moshën 81 vjeçare./cbc./KultPlus.com

American musician Kenny Rogers performs at the Rosemont Horizon (later renamed the Allstate Arena), Rosemont, Illinois, June 13, 1982. (Photo by Paul Natkin/Getty Images)

Të fundit

Të ngjajshme