Lista e plotë e fituesve në ‘Brit Awards 2021’

12 Maj, 2021 - 9:28 am

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo Artist”.

Ndërsa, ajo ka mbajtur edhe një fjalim tepër të fuqishëm para audiencës së njërit prej festivaleve ku vlerësohen artistët britanikë.

“Mendoj se ajo që ne duhet të bëjmë sonte është një duartrokitje e madhe dhe të dërgojmë një mesazh Borisit (kryeministër britanik” që të mbështes dhe të këtë një rritje page për punëtoret e vijës së parë shëndetësore në Britani”, ka thënë Dua.

Nga çmimi “Global Icon” i historisë që shkoi për Taylor Swift te shfaqjet e yjeve nga njerëz të tillë si Dua Lipa, nata ishte e mbushur me argëtim.

Komediani britanik Jack Whitehall kryesoi mbrëmjen, e cila përfshinte fituesit e mëposhtëm.

Artisti më i mirë

AJ Tracey

Headie One

J Hus — FITUES

Joel Corry

Youngblud

Artistja më e mirë

Arlo Parks

Celeste

Dua Lipa — FITUESE

Jessie Ware

Lianne La Havas

Grupi më i mirë

Bicep

Biffy Clyro

Little Mix — FITUESE

The 1975

Young T & Bugsey

Depërtimi më i mirë i vitit

Arlo Parks — FITUES

Bicep

Celeste

Joel Corry

Young T & Bugsey

Albumi më i mirë

Arlo Parks, “Collapsed In Sunbeams”

Celeste, “Not Your Muse”

Dua Lipa, “Future Nostalgia” — FITUESE

J Hus, “Big Conspiracy”

Jessie Ware, “What’s Your Pleasure?”

Këngëtarja më e mirë ndërkombëtare

Ariana Grande

Billie Eilish — FITUESE

Cardi B

Miley Cyrus

Taylor Swift

Këngëtari më i mirë ndërkombëtar

Bruce Springsteen

Burna Boy

Childish Gambino

Tame Impala

The Weeknd — FITUES

Grupi më i mirë ndërkombëtar

BTS

Fontaines D.C.

Foo Fighters

Haim — FITUES

Run The Jewels

Single më i mirë

“Rain,” AJ Tracey and Aitch feat. Tay Keith

“Don’t Need Love,” 220 Kid and Gracey

“Physical,” Dua Lipa

“Head & Heart,” Joel Corry feat. MNEK

“Watermelon Sugar,” Harry Styles — *FITUES

“Ain’t It Different,” Headie One feat. AJ Tracey and Stormzy

“Lighter,” Nathan Dawe feat. KSI

“Secrets,” Regard and Raye

“Rover,” S1mba feat. DTG

“Don’t Rush,” Young T & Bugsey feat. Headie One. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme