Lista e plotë e fituesve në MTV Video Music Awards 2021

13 Shtator, 2021 - 10:28 am

Ndarja e çmimeve në MTV Video Music Awards 2021 është rikthyer të dielën në New York duke grumbulluar kështu yjet më të mëdhenj të muzikës.

Doja Cat ka qenë nikoqire e këtij evenimenti madhështor, i cili u transmetua në MTV, transmeton KultPlus.

Artisti kanadez, Justin Bieber, ka kryesuar listën me më së shumti nominime duke përfshirë “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit, Kinematografia më e mirë”, “Regjia më e mirë”, “Kënga më e mirë pop” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” me Peaches. Ai ka arritur të fitojë çmimin për ‘Artistin më të mirë të Vitit’ dhe për ‘Pop-in më të mirë”, gjersa Olivia Rodrigo fitoi për ‘Këngën më të mirë’ dhe Lil Nas X për ‘Videon e Vitit”.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

VIDEOJA MË E MIRË MUZIKORE E VITIT

“Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X, Columbia Records 

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Popstar” – DJ Khaled ft. Drake (starring Justin Bieber) OVO / we The Best / Epic Records

“Kiss Me More” – Doja Cat ft. SZA, Kemosabe Records / RCA Records

“Bad Habits” – Ed Sheeran, Atlantic Records

“Save Your Tears” – The Weeknd, XO / Republic Records

ARTISTI MË I MIRË I VITIT

Justin Bieber 

Ariana Grande

Doja Cat

Megan Thee Stallion

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

KËNGA MË E MIRË E VITIT

“Drivers License” – Olivia Rodrigo, Geffen Records

“Mood” – 24kGoldn ft. Iann Dior, Records LLC / Columbia Records

“Leave the Door Open” – Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic, Aftermath Entertainment / Atlantic Records

“Dynamite” – BTS, Bighit Music

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Levitating” – Dua Lipa, Warner Records

ARTISTJA E RE MË E MIRË E VITIT

Olivia Rodrigo 

24kGoldn

Giveon

The Kid Laroi

Polo G

Saweetie

PERFORMANCA E VITIT

“Drivers License” – Olivia Rodrigo, Geffen Records 

“Are You Bored Yet?” – Wallows, Atlantic Records

“Daisy” – Ashnikko, Warner Records

“Gorgeous” – Saint Jhn, Godd Complexx / HITCO

“Coco” – 24kGoldn, Records LLC / Columbia Records

“Break My Heart” – JC Stewart, Elektra Music Group

“Sex Lies” – Latto, RCA Records

“Selfish” – Madison Beer, Epic Records / Sing It Loud

“Without You” – The Kid Laroi, Columbia Records

“Serotonin” – Girl in Red, World in Red / AWAL

“My Slime” – Fousheé, RCA Records

“Think About Me” – Jxdn, DTA Records / Elektra Music Group

BASHKËPUNIMI MË I MIRË I VITIT

“Kiss Me More” – Doja Cat ft. SZA, Kemosabe Records / RCA Records

“Mood” – 24kGoldn ft. Iann Dior, Records LLC / Columbia Records

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Laugh Noë Cry Later” – Drake ft. Lil Durk, OVO / Republic Records

“Peaches” – Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon, Def Jam

“Prisoner” – Miley Cyrus ft. Dua Lipa, RCA Records

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT POP

“Peaches” – Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon, Def Jam

“Positions” – Ariana Grande, Republic Records

“Therefore I Am” – Billie Eilish, Darkroom / Interscope Records

“Butter” – BTS, Bighit Music

“Treat People With Kindness” – Harry Styles, Columbia Records

“Good 4 U” – Olivia Rodrigo, Geffen Records

“Wonder” – Shawn Mendes, Island Records

“Willow” – Taylor Swift, Republic Records

KËNGA HIP-HOP MË E MIRË

“Franchise” – Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A., Cactus Jack / Epic Records

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Laugh Now Cry Later” – Drake ft. Lil Durk, OVO / Republic Records

“On Me (remix)” – Lil Baby ft. Megan Thee Stallion, Quality Control / Motown

“Said Sum” – Moneybagg Yo, N-Less Entertainment / Interscope Records

“Rapstar” – Polo G, Columbia Records

ALTERNATIVA MË E MIRË

“My Ex’s Best Friend” – Machine Gun Kelly ft. Blackbear, Bad Boy / Interscope Records

“Stop Making This Hurt” – Bleachers, RCA Records

“Heat Waves” – Glass Animals, Republic Records

“Follow You” – Imagine Dragons, Kidinakorner / Interscope Records

“Shy Away” – Twenty One Pilots, Fueled By Ramen

“Transparent Soul” – Willow ft. Travis Barker, MSFTSMusic / Roc Nation

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B

“Leave the Door Open” – Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic, Aftermath Entertainment / Atlantic Records

“Brown Skin Girl” – Beyoncé, Blue Ivy, Saint Jhn, WizKid, Parkwood Entertainment / Columbia Records

“Go Crazy” – Chris Brown and Young Thug, Chris Brown Entertainment/RCA Records

“Heartbreak Anniversary” – Giveon, Epic Records / Not So Fast

“Come Through” – H.E.R. ft. Chris Brown, MBK Entertainment / RCA Records

“Good Days” – SZA, Top Daëg Entertainment / RCA Records

KËNGA K-POP MË E MIRË

“Butter” – BTS, Bighit Music

“Dumdi Dumdi” – G)I-DLE, Republic Records

“Ice Cream” – Blackpink and Selena Gomez, YG Entertainment / Interscope Records

“Gambler” – Monsta X, Starship Entertainment

“Ready to love” – Seventeen, Pledis Entertainment

“Alcohol-Free” – Twice, JYP Entertainment Company

VIDEOJA E MIRË

“Your Power” – Billie Eilish, Darkroom / Interscope Records

“Dancing With the Devil” – Demi Lovato, Island

“Fight For You” – H.E.R., MBK Entertainment / RCA Records

“Worldwide Beautiful” – Kane Brown, Sony Music Nashville / RCA Records

“Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X, Columbia Records

“Entrepreneur” – Pharrell Williams ft. Jay-Z, Columbia Records

REGJIA MË E MIRË

“Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X directed by: Lil Nas X and Tanu Muino, Columbia Records

“Your PoWer” – Billie Eilish, Directed by: Billie Eilish, Darkroom / Interscope Records

“Popstar (starring Justin Bieber)” – DJ Khaled ft. Drake, Directed by: Julien Christian Lutz aka Director X, OVO / We The Best / Epic Records

“Willow” – Taylor Swift, Directed by: Taylor Swift, Republic Records

“Franchise” – Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A, Directed by: Travis Scott, Cactus Jack / Epic Records

“Lumberjack” – Tyler, The Creator, Directed by: Wolf Haley, Columbia Records

KINEMATOGRIA MË E MIRË

“Brown Skin Girl” – Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid, Cinematography by: Benoit Soler, Malik H. Sayeed, Mohammaed Atta Ahmed, Santiago Gonzalez, Ryan Helfant, Parkwood

Entertainment / Columbia Records

“Therefore I Am” – Billie Eilish, Cinematography by: Rob Ëitt, Darkroom / Interscope Records

“Shame Shame” – Foo Fighters, Cinematography by: Santiago Gonzalez, Rosëell Records / RCA Records

“Holy” – Justin Bieber ft. Chance The Rapper, Cinematography by: Elias Talbot, RBMG / Def Jam

“911” – Lady Gaga, Cinematography by: Jeff Cronenëeth, Interscope Records

“Solar Power” – Lorde, Cinematography by: Andreë Stroud, LAVA/Republic Records

KOREOGRAFIA MË E MIRË

“Treat People With Kindness” – Harry Styles, Columbia Records

“34+35” – Ariana Grande, Choreography by: Brian Nicholson & Scott Nicholson, Republic Records

“Butter” – BTS, Choreography by: Son Sung ëith BHM Performance Directing Team, Bighit Music

“Bad Habits” – Ed Sheeran, Choreography by: Natricia Bernard, Atlantic Records

“Shame Shame” – Foo Fighters, Choreography by: Nina McNeely, Rosëell Records / RCA Records

“Be Kind” – Marshmello & Halsey, Choreography by: Dani Vitale, Astralëerks / Capitol Records

MTV Video Music AWards 2021 u mbajt në NeW York duke u transmetuar nga Barclays Center në Brooklyn.

Shfaqja u transmetua njëherësh në: CMT, Comedy Central, Logo, MTV2, Nickelodeon, Paramount Network, Pop, TV Land, VH1 dhe The CW Network. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme