Përfundon festivali ‘ReMusica’, Rudi: Takimi jonë fizik u pamundësua, por vullnetin për të sjellë koncerte te tilla asgjë s’mund ta ndalë

23 Shtator, 2021 - 3:58 pm

Flonja Haxhaj

Artistët e shquar nga Franca, Pierre Fouchenneret në violinë dhe Theo Fouchenneret në piano, përmbyllën natën e fundit të festivalit ‘ReMusica’ mbrëmë. Ata sollën perlat franceze duke interpretuar vepra të Schumann, Bartok dhe Faure në koncertin e titulluar ‘The French Touch’, shkruan KultPlus.

Veprat e shquara franceze e kompletuan edicionin e sivjetëm të ‘ReMusica’ që zgjati nga 13 deri më 22 shtator.

Edicioni jubilar i festivait ‘ReMusica’ u hap me dokumentarn me regji të Hana Agimit, ‘ReMusica 20 vjet’, e cila pasqyron këtë festival në 20 vite të realizmit. Ky dokumentar shfaqi fytyra të njohura që kishin kontribuar në formimin e këtij festivali përgjatë këtyre 20 viteve.

Drejtoresha e këtij festivali, Donika Rudi, në një përgjigje për KultPlus thotë se pavarësisht se ky edicion ka qenë Edicion Hibrid (i kombinuar), për shkak të situatës me koronavirus, është arritur të mbahet ajo rrjedhë që ishte planifikuar.

“Përkundër sfidave organizative që kishim me masat të cilat u vendosën në prag të këtij edicioni jubilar, edicionin e 20-të kemi arritur që për një kohë shumë të shpejtë të ri-adaptojmë programin dhe të gjejmë mundësi që për një kohë shumë të shkurtër të mbajmë rrjedhën që kishim planifikuar.”- deklaron Rudi.  

Një mori aktivitetesh përgjatë këtyre ditëve të festivalit, u mbajtën me prezencë fizike si punëtoritë dhe  ligjëratat, kurse pjesa tjetër e koncerteve u mbajtën virtualisht.

Përveç Pierre dhe Theo Fouchenneret që sollën perlat e muzikës franceze, natën e parë të festivalit, publiku pati mundësinë të shijojë koncertin recital të sopranos kosovare, Elbenita Kajtazi nën shoqërimin e pianistes Camille Lemonnier ku u interpretuan vepra të kompozitorëve të shquar vendorë e ndërkombëtarë. Pianistja shqiptare, Merita Rexha-Tërshana solli emocion të pashoq me koncertin ‘Frymë shqiptare’ duke interpretuar vepra të njohura të kompozitorëve shqiptarë. Kompozitori, Ilir Bajri solli ‘ReCreate and RePlay’, artistet kosovare, sopranoja Kaltrina Miftari dhe Tringa Sadiku në kitarë prezantuan me emocione të papërsëritshme perlat e epokës elizabetiane. Përveç këtyre, në festivalin ‘ReMusica’ u paraqitën edhe ansambli evropian, Asasello String Quartet dhe Holger Maik Mertin.

“Artistët erdhën në Kosovë ashtu siç e kishim planifikuar, megjithatë koncertet u zhvilluan pa publik përderisa pjesa tjetër e aktiviteteve u mbajt ashtu sic kishte qenë e planifikuar me numër të kufizuar. Eshtë fjala për punëtoritë të cilat filluan një javë para hapjes së ReMusica.’- shton tutje Rudi për KultPlus.

Për fund, Rudi shton se pavarësisht kufizimeve të pandemisë, vulnnetin për të sjellë koncerte të tilla nuk mund ta kufizojë asgjë.

“Takimi jonë fizik, këtë vit u pamundësua. Përqafimet e ngrohta na u limituan, por vullnetin dhe dashurinë që t’ju sjellim koncerte dhe programe tē larmishme me artistë të shquar nga vendi dhe bota, asnjëherë dhe asgjë nuk do t’mund ta ndalë e kufizojë.” – shtoi ajo./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme