Shpat Deda, Visar Kuçi e Tomor Kuçi me “Muzikë n’Teatër” vijnë si asnjëherë më parë

7 Dhjetor, 2022 - 2:16 pm

Era Berisha

Për herë të parë në Kosovë, Shpat Deda vjen me një turne koncertesh nën emërtimin ‘Muzikë n’Teatër’, së bashku me multi-instrumentistin Visar Kuçi dhe muzikantin e producentin Tomor Kuçi. Adresa e parë qe Amfiteatri i Teatrit Kombëtar të Kosovës, me ç’rast është shpalosur një koncert që ka dalë përtej imagjinatës. Diversiteti i instrumenteve që të merrte pas vete, zëri i veçantë e i butë i Dedës, larmia e aranzhimet e mahnitshme të këngëve që i përkasin albumit “Rrugës” e deri tek ambienti i ngrohtë që u krijua me pjesëmarrjen e të pranishmëve dhe këndimin e tyre herë pas here, kanë qenë pikat kryesore mbi të cilat u jetësua koncerti i parë i këtij turneu, shkruan KultPlus.

Për të qenë dëshmitarë të një formati krejtësisht ndryshe, aty ku gërshetohet poezia me vija melodike të këndshme, të pranishmit kanë mbushur sallën qosh më qosh të hënën mbrëma. Ata kanë përjetuar një udhëtim që zor se harrohet dot. Në anën tjetër, ishte ndriçimi i errët me rreth gjashtë reflektorë që binin direkt në skenë, ai që e ka krijuar një atmosferë ku dukshëm fokusi qëndronte tek tre artistët në skenë. Veshja e tyre në ngjyrë të zezë i përshtatej prapavijës së zezë, asisoj që instrumentet e ngjyrshme që ishin vendosur rreth karrigeve, kanë pasur vëmendjen e gjithsecilit, dhe reflektimi i tyre veçse krijonte një magji me vete, akoma pa u lëshuar tingulli i parë.

Kur ora shënoi fiks 20:10, skena mirëpriti këngëtarin Shpat Deda, instrumentistin Visar Kuçi dhe muzikantin Tomor Kuçi. Kënga e parë e performuar, “Instinktivisht” shënoi nisjen e këtij koncerti të shumëpritur. Qysh nga moment e tutje, vëmendja e publikut u rrëmbye krejt lehtazi. Gjurmë dashurie e melankolie, përshkuan tërë Amfiteatrin e TKK-së dhe bënë rrugëtimin e tyre nëpër secilin shpirt të pranishëm.

Tutje këngët si: “Kërkon”, “Nesër” dhe “T’Huj”, erdhën në një formë unike që rrëqethi krejt sallën. Gërshetimi i zërit të Dedës me fiz-harmonikë, kitarë elektronike, akustike, me talentin e muzikantit Tomor Kuçi dhe magjinë e pakrahasueshme të multi-instrumentistit Visar Kuçi i cili zotëronte violinën, harmonikën e kitarën dhe krijonte ndjesi të papërshkrueshme, ka krijuar një mbrëmje ku më së miri është dëshmuar se dashuria për muzikën nuk ka asnjë limit.

Në anën tjetër, këngëtari Deda, ka interpretuar edhe dy këngë nga albumi i tij i parë me kitarën e tij që sipas vetë këngëtarit, qëndron që 15 vjet. “Ëndërroj” ishte kënga që shkoqiti publikun nga hipnoza e krijuar nga këta tre artistë. Zëri i lehtë e i njëtrajtshëm nga ana e audiencës, së bashku me atë të këngëtarit Deda, ka qenë diçka tejet e ëmbël që u krijua në çast. Këtë ndjesi edhe vetë këngëtari e ka përshkruar si nga momentet më të bukura të jetës së tij. E njëjta situatë ndodhi edhe me “Ninullë”, dhe kjo medoemos tregon shumë për krijimet e Dedës, të cilat pa marrë parasysh kohës, tingëllojnë origjinale dhe japin ndjenja të rralla.

Disa minuta para se ora të shënonte 21:22, kënga që të dërgon në një udhëtim më vete, “Ditë e Re” vulosi fundin e këtij koncerti të dashur për gjithkënd. Ndërkaq, ishin duartrokitjet e shumta dhe brohoritjet e larta, ato që falënderuan këtë treshe për dhuntinë e tyre të jashtëzakonshme.

Për të treguar më shumë për këtë rrugëtim për të cilin fillimisht inspirimin e ka gjetur në Beograd më 27 maj të vitit 2022, për KultPlus, ka folur artisti Shpat Deda.

“Emocionet janë shumë të papërshkrueshme në këtë natë. Jam kënaqur shumë dhe asnjëherë nuk do ta harroj këtë energji që e kam marr këtu në qytetin tim, ku jam lindur e rritur. Këtë energji do e marrim e do e dërgojmë edhe në qytete tjera. Dëshirën për t’i bërë koncertet në teatro, e kam që një kohë, për shkak se ofron një kontekst tjetër se si dhurohet muzika. Fokusi është komplet në skenë dhe nuk ka gjëra që të tërheqin vëmendjen. Andaj, muzika depërton më thellë në këto raste. Kam pritur derisa krijova një program të duhur për skena të tilla dhe këtë e arrita bashkë me Tomorin e Visarin”, ka thënë ai.

Sipas tij, për shkak të buxhetit të vogël, turneu është dashur të zvogëlohet në gjashtë qytete, ndryshe siç ishte paramenduar më herët në pesëmbëdhjetë qytete.

“Në Prizren nuk kam mundur ta rezervoj sepse teatri i tyre është në renovim dhe nuk u ofrua një hapësirë e përshtatshme tjetër. Në Pejë kam qenë verës me këtë program në kinemanë ‘Jusuf Gërvalla’ dhe i dhashë përparësi një qyteti tjetër. Ndërsa, qytetet që i zgjodha, normalisht janë qendra urbane. Në këtë program i zgjodha këngët që i kam pak më artistike dhe nuk janë aq shumë të dëgjuara, sidomos këto dy të albumit të parë. Natyra e këngëve është e ngjashme me albumit të tretë dhe rrinë bukur në një set. Po ashtu, dy këngët e famshme “Ëndërroj” dhe “Përgjithmonë” kanë ardhur në version pak më ndryshe dhe u pritën shumë bukur”, përfundon Deda.

Ai tutje potencoi se kjo treshe fillimisht është thirrur për të performuar në Beograd nga festivali “Mirëdita, dobar dan” dhe pas ndërtimit të programit, këngëtari Deda ka vendosur të krijoj një turne të tillë në Kosovë.

Po ashtu, violinisti Visar Kuçi për KultPlus ka potencuar se aranzhimet kanë qenë sfiduese, por që për të këto sfida gjithmonë janë të mirëseardhura.

“Ka qenë një përkushtim që e kemi bërë bashkë me Tomorin e Shpatin, për tu munduar e për të realizuar programin me këngët e Shpatit, pa ia humb vlerën muzikës së tij, por duke i inkuadruar krejt instrumentet e mundshme. Gjithçka është e punuar deri në detajet e fundit dhe një këngë është edhe e shkruar me partiturë sepse përndryshe është e pamundshme. Është e shkruar edhe kur të ndërrohen instrumentet sepse ka shumë detaje, por për mua është gjithmonë një kënaqësi kur kam programe të cilat janë sfiduese, për arsye se kjo më bën që të jem më i përkushtuar ndaj një pune, sidomos kur prezente janë të gjitha instrumentet që unë i dua më së shumti, e të cilat i kam studiuar dhe vazhdoj t’i mësoj. Është e bukur të kesh mundësinë për të bërë diçka si kjo dhe normalisht është shumë e vështirë”, ka thënë ai.

Sipas tij, këto këngë janë të njohura e të luajtura edhe në formacione tjera. Dhe ai ka qenë edhe orkestrues i harqeve në disa nga këngët e Dedës.

“Jemi ulur të tretë dhe i kemi dëgjuar mirë se cilat këngë dëshiron Shpati për t’i bërë për këtë program. Së pari kemi folur, kemi pasur ide të ndryshme, jemi takuar disa herë, kemi mbajtur prova, derisa ka ardhur tek versioni i fundit. Pastaj, krejt këto janë incizuar e regjistruar në studio për t’i dëgjuar ne se çfarë po tingëllon mirë dhe jo mirë. Ka qenë një proces shumë i bukur. Sonte kemi arritur të krijojmë diçka që ka qenë shumë e kënaqshme edhe për ne”, përfundon Kuçi.

Po ashtu, muzikanti dhe producenti Tomor Kuçi është shprehur i lumtur që programi i koncerteve është shndërruar në një vend për ta, që shpesh dëshirojnë ta vizitojnë.

“Ke shumë ndjenjë e veçantë. Në një këngë të Shpatit, mua më ka ra që të punoj edhe vetë në produskion të muzikës në studio. Duke qenë shumë i familjarizuar me albumin dhe duke i ditur krejt këngët, ka qenë edhe më e lehtë për t’i mësuar këngët. Ka pasur nevojë vetëm për të mësuar se si t’i aranzhojmë këngët. Programi ynë është si njëfarë vendi i ngrohtë që na pëlqen dhe ne dëshirojmë të shkojmë tek ky vend disa herë. Prej fillimit, kemi diskutuar për hapësira dhe ky është koncert ku teatrot i përshtaten më së shumti. Publiku është i ulur dhe ky është një format shumë i mirë. Koncerti është i qetë dhe ka nevojë që edhe ajri të ndjehet në atmosferë. Teatrot e kanë një qetësi të bukur që i shkon shumë koncerteve tona”, ka thënë Kuçi.

Më poshtë gjeni datat e koncerteve në qytete të ndryshme, gjegjësisht në gjashtë salla teatrosh të ndryshme:

7 DHJETOR- Teatri i Qytetit, Vushtrri

12 DHJETOR – Teatri i Qytetit ‘Hadi Shehu’, Gjakovë

13 DHJETOR – Teatri i Qytetit ‘Muharrem Qena’, Mitrovicë

16 DHJETOR – Teatri i Qytetit, Gjilan

Të gjitha koncertet fillojnë në ora 20:00 dhe hyrja në secilin qytet do të jetë 3€. Biletat do të mund të blehen në teatrot përkatës afër datave të koncerteve.

Turneu ‘Muzikë n’Teatër’ është përkrahur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë. Koncerti i Prishtinës është përkrahur nga Komuna e Prishtinës. / KultPlus.com

Të ngjajshme