Sonte fillon ‘Kosova KamerFest’, Badivuku: Veçantia e mbrëmjes së sotme, prania e violinistit Klajdi Sahatçi

1 Tetor, 2022 - 3:24 pm

Flonja Haxhaj

Pas dy viteve pauzë për shkak të pandemisë, nis sonte më 1 tetor, Festivali i muzikës kamertale ‘Kosova KamerFest’ në edicionin e tij të XXI-të përcjell KultPlus.

Sihana Badivuku, drejtoreshë artistike e festivalit thotë për KultPlus se ndonëse përgjatë këtyre dy viteve, ka qenë në dilemë për vazhdimin e mbajtjes së tij, për shkak të problemeve me sallë, është rikthyer sërish pas përkrahjes që mori nga Komuna e Prishtinës.

“Gjatë këtyre 2 vite pauzë të festivalit mua personalisht më është freskuar truri dhe kam qenë në dilemë a duhet vazhduar më tutje me këto kushte, problemet rreth sallës së mirëfilltë koncertale dhe pianos që e kemi komplet komuniteti i muzikës klasike kosovare, pêrkrahjes dhe sponsorëve etj. Por, sivjet u mundësua realizimi dhe vazhdimësia e festivalit si edicion i XXI me përkrahjen e vetme të Komunës së Prishtinës”, u shpreh Badivuku.

Festivali i muzikës kamertale ‘Kosova KamerFest’ do të mbahet nga 1 tetor deri më 1 dhejtor ku  përgjatë 11 mbrëmjeve koncertale do të shfaqet program dhe koncept i larmishëm me performim të veprave kolosale dhe kamertale të artistëve dhe ansambleve kamertale botërore dhe mbarëshqiptare, përcjell KultPlus.

Badivuku po ashtu njoftoi se dy nga koncertet do të jenë dedikim për laureatët e garave ArsKosova dhe një koncert për fëmijët me autizëm.

“Çdo koncert e ka “emërtimin”e koncertit me “simbol” ose të pêrvjetoreve të kompozitorêve si Cesar Frank dhe Çesk Zadeja por edhe përkushtim/homazh për pianistin Amerikan Derek Han i cili ishte shtyllê e festivalit tonë plot 20 vite”, tha Badivuku për KultPlus duke shtuar se në mesin e artistëve që do të performojnë këtë edicion janë edhe Merita Rexha, Trio HarkorKosova, Blerim Grubi, Aristidh Prosi, Dorina Laro, Kristina Petrollari-Laço, Daniela Dikova kanë performuar edhe në edicionet e kaluara të festivalit.

Ndërkaq sonte, në hapjen e madhe të këtij festivali që do të mbahet në Sallën e Amfiteatrit të Bibliotekës Qendrore të UP-së do të jehojë muzika e Gjigantëve Romantikë të interpretuar nga Klaidi Sahatçi në violinë dhe Merita Rexha-Tërshana në piano.

Badivuku duke folur për mbrëmjen e sotme thotë se është një koncert shumë i veçantë me pjesëmarrjen e violinistit me emër botëror Klajdi Sahatçi.

Ky festival  do të mirpresë edhe artistë të tjerë si: String Trio Kosova, Sihana Badivuku, Blerim Grubi, Aristidh Prosi, ArsKosova Competition 2022 laureats, Vesa Dume, Eda Vlaqo, Elsa Gashi, Dejon Bendaj, Kristina Laqo, Dorina Laro, Galina Koycheva, Duo Lesage, Celine Lesage, Eric Lesage, Jose Manuel Alvarez Losada, Pedro Mateo, Syzana Jakupi, Alba Muçolli, Ensemble XXI, Lygia O’Riordan dhe Pia Sirala.

Ndërkaq, ‘Kosova KamerFest’ do të mbahet në Prishtinë nga 1 tetor deri më 1 dhjetor 2022./ KultPlus.com

Ju kujtojmë që publiku do të ketë mundësi të shijojë magjinë e veprave kamertale në ‘Kosova KamerFest’ nga 1 tetor deri më 1 dhjetor 2022./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme