“Vals për të rinjtë”, balerini Eno Peçi: Të bëhemi bashkë

5 Korrik, 2022 - 10:30 pm

Balerini shqiptar me famë botërore, Eno Peçi do të jetë nesër në sheshin “Skënderbej”, për të sjellë valsin e famshëm vjenez, në kuadër të aktiviteteve të “Tirana, Kryeqyteti Evropian i Rinisë 2022”.

Aktiviteti “Vals me të rinjtë”, që do të zhvillohet në datën 6 korrik, organizohet nga Kongresi Rinor Kombëtar në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë dhe Ambasadën e Austrisë në Tiranë.

“Valsi që kemi përgatitur me 5 balerinë të tjerë shqiptarë, nuk do jetë ai valsi profesional, por do jetë paksa më i thjeshtë, më i lëvizshëm, vals pak më i thyer, më i përditësuar. E rëndësishme është atmosfera dhe të bëhemi bashkë”, u shpreh balerini Eno Peçi.

Ndërkohë, drejtoresha e Rinisë, në bashkinë e Tiranës, Aspasjana Kongo theksoi se përzgjedhja e kësaj rryme ishte se valsi arrin të përçojë një mesazh shumë të mirë për të rinjtë.

“Mendoj se ka një lidhje mes të rinjve dhe balerinit. Kur ai ka qenë imazhi i Koncertit të Vjenës, shumë të rinj kanë folur për atë performancë. Kështu që ne menduam që ekziston një lidhje, por kjo erdhi në fakt edhe si propozim nga Ambasada austriake, kështu që thjesht u bënë dy gjëra bashkë”, tha zonja Kongo, duke ftuar të gjithë të rinjtë, për një leksion të hapur valsi, nesër, në orën 20:00./atsh/ KultPlus.com

Të ngjajshme