‘Xhamadanin kuq si gjaku’ (VIDEO)

26 Korrik, 2023 - 8:00 pm

Naile Hoxha e lindur në Shkodër 31 dhjetor 1934, ka qenë një ndër këngëtaret që kanë interpretuar muzikë popullore shqipe ndër vite, shkruan KultPlus.

 Për artin e fruar gjatë karrierës së saj muzikore ajo u dekorua me Urdhërin “Naim Frashëri”  dhe më 1976 me titullin “Artiste e Merituar”.

Disa nga këngët më të suksesshme të saj që kanë pasur sukses jo vetëm në Shqipëri, ishin “Xhamadanin kuq si gjaku”, “Moj e mir synin larush”, “Djal i dashtun”, “Seç po fryn fllad pranvere”, janë disa nga këngët e saj të cilat kanë pasur më së shumti sukses.

Këngëtarja shkodrane ishte pjesë e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore të Shqipërisë. U nda nga jeta më 29 gusht 2016.

Ajo vdiq më 29 gusht 2016/

KultPlus ju sjell interpretimin e saj me këngën “Xhamadanin kuq si gjaku”:

Xhamadanin kuq si gjaku
Kuq si gjaku

x2

Ta qendisa prej meraku

x2

Dil në derë të tshikoj pak
Ta qendisa për merak
Sa ta shoh si trrin në shtat
Hajde djalo të rrimë pak x3

Fije fije me gajtan
Me gajtan

x2

Ojna ojna për sevdan

x2

Dil në derë të tshikoj pak
Ta qendisa për merak
Sa ta shoh si trrin në shtat
Hajde djalo te rrimë pak x3

Pejn me kokrra
Mbush me ar, mbush me ar

x2

Per at djal ziliqar

x2

Dil në derë të shikoj pak
Ta qendisa për merak
Sa ta shoh si të rri në shtat
Hajde djalo të rrim pak x3

Të ngjajshme