Zbulohen datat dhe qyteti ku do të mbahet Eurovision Song Contest 2019

13 Shtator, 2018 - 12:26 pm

Është zbuluar sot qyteti izraelit në të cilin do të zhvillohet Eurovizioni i vitit 2019-të.

Midis tensionit dhe presionit politik, do të jetë Tel Avivi qyteti që do të mirëpresë vitin tjetër ngjarjen më të madhe muzikore në Evropë.

Shqipëria ende nuk e ka konfirmuar pjesëmarrjen në Eurovizion, derisa ka hapur aplikimin për Festivalin e Këngës në RTSH.

Ka pasur këtë vit mjaft polemika rreth faktit nëse duhet Izraeli të jetë nikoqir i Eurovizionit, marrë parasysh sulmet ndaj civilëve në Palestinë.

Izraelit i takon të jetë nikoqir i Eurovision Song Contest 2019 pasi këtë vit e fitoi festivalin me këngëtaren Netta Barzilai.

Festivali do të mbahet në muajin maj 2019, me 14, 16 dhe 18 maj. Do të jetë hera e tretë që Izraeli e mirëpret organizimin e Eurovizionit, pas vitit 1979 dhe 1999.

Eurovizioni do të mbahet saktësisht në EXPO Tel Aviv – International Convention Centre. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme