Zbulohen finalistët për Shqipërinë në Eurovizionin e instrumentistëve

31 Mars, 2018 - 5:59 pm

Radio Televizioni Shqiptar sot ka zbuluar emrat e gjysmëfinalistëve të garës “Albania Young Musicians”.

Këta gjysmëfinalistë kanë fituar kësisoj një biletë dhe secili është afër përfaqësimit të Shqipërisë në Eurovizionin për instrumentistë, që këtë vit mbahet në Edinburg.

Këta katërmbëdhjetë muzikantë do të luajnë pjesë të ndryshme muzikore në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të RTSH-së.

Emrat e gjysmëfinalistëve janë:
o Aleks Shameti
o Dejon Bendaj
o Eni Maqellari
o Erald Shamku
o Filippo Jakova
o Grigor Ylli
o Iva Zurbo
o Jonathan Verkuj
o Klaudio Zoto
o Laura Llozi
o Laura Sulaj
o Noel Shutina
o Rejsi Prosi
o Tedi Tola

Vetëm gjashtë prej këtyre instrumentistëve do të vazhdojnë garën më tutje, shkruan KultPlus.
Edicioni i 19-të i konkursit “Eurovision Young Musicians” do të zhvillohet ne Edinburg nga data 18 deri më 23 gusht 2018.

Në këtë edicion marrin pjesë 18 shtete, numri më i lartë i përfaqësimit që prej vitit 2006.
Shqipëria prezantohet për herë të parë në këtë ngjarje të madhe të Eurovizionit, me instrumentistin që do të shpallet më i miri në garë, në koncertin gala “Albanian Young Musicians”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme