“Mjeku bëhet kamerier, kamerieri këshilltar”

22 Gusht, 2018 - 9:39 pm

Këngëtari Naser Berisha ka publikuar sot projektin e tij më të ri të titulluar “Paradox”, shkruan KultPlus.

Ai ka trajtuar gjendjen aktuale në Kosovë, e paradoksin që sipas tij ekziston në këtë vend.

Një tekst që ka përmbledhur disa nga problemet e që i këndon realitetit të hidhur që po mbizotëron në vendin tonë.

KultPlus ju sjellë tekstin e plotë:

Paradox

Ditë me diell, dhe bie shi!
n`vendin tim gjysmë
diktaturë!

Shfletoj jetën që më se
njoh
As unë s’jam ai që kesh
dikur

Shikoj njer’zit, shoh
fantazma
Ndër gurëvarre marrin
thua,
Sorrat përmbi përmendore,
Dhe pastaj m’glacojnë dhe
mua!

Ref:
Mjeku bëhet kamerier,
kamerieri këshilltar,
arkitekti shet gazeta,
Kasapi bëhet gazetar!

Askush s’mirret me punë
t’veta!
më nuk ka mbet asnjë
çoban
gjithë ditën pijnë machiato,
bëjnë sefa e plan s`kanë
……
Një ftyrthat m`ofrohet pranë
s’më shikon dot, e thotë qe
cigare
Sa e njohur m’është kjo
f’tyrë,
Po ky më mësoi në
abetare!

Përtej rruge, një njollë
tjetër,
F’tyrë e njohur, dikur artist,
M’thot’: „S’jetohet më prej
artit,
F’mijt’ donë bukë, tash jam
taksist!“

Ref:
Mjeku bëhet kamerier,
kamerieri këshilltar,
arkitekti shet gazeta,
Kasapi bëhet gazetar!
Askush s’mirret me punë
t’veta!
më nuk ka mbet asnjë
çoban
gjithë ditën pijnë machiato,
bëjnë sefa e plan s‘kanë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme