Përmbyllet aktiviteti ‘Akull n’Verë’ (FOTO)

Komuna e Prishtinës njofton se e përmbyllën aktivitetin Akull n’Verë, duke thënë se për tridhjetë ditë arritën që bashkërisht t’ia kthejnë sado pak shpirtin Prishtinës, transmeton KultPlus.

“Si Komunë jemi të lumtur që ky aktivitet u përmbyllë me sukses dhe që këtë verë, sado pak, arritëm ta kremtojmë bashkë me bashkatdhetarët tanë, duke lënë pas një vit të vështirë”.

“Jemi të lumtur po ashtu që arritëm të përkrahim biznese të vogla gastronome përgjatë procesit të tyre të rimëkëmbjes nga pandemia, si dhe shumë artistë lokal që ju dha mundësia e performimit përmes subvencioneve nga Drejtoria e Kulturës”, thuhet mes tjerash në postimin e Komunës së Prishtinës në Facebook. / KultPlus.com

Komuna e Prishtinës fillon intervenimet për dëmet e shkaktuara nga reshjet, Berisha: Situata është nën kontroll, nuk ka dëme të mëdha

Ditën e djeshme, si shumë qytete të tjera në botë dhe në Kosovë, edhe Prishtina pati dëme të mëdha si pasojë e reshejve të dendura të shiut e erërave të forta, shkruan KultPlus.

Mirëpo, sot, Drejtori i Kulturës në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha ka njoftuar se ekipet emergjente të Komunës në koordimin me Drejtorinë e Shërbimeve Publike dhe kompanitë publike në kryeqytet, janë në teren duke intervenuar ndaj dëmeve të shkatuara.

Berisha ndër të tjera ka theksuar se situata është nën kontroll dhe se nuk ka dëme të mëdha dhe poashtu se ”Akull n’Verë” do të rikthehet që nga dita e nesërme për të të vazhduar me qëllimin kryesor që e ka pasur qysh në fillim, për t’i dhënë kryeqytetit harmoni. / KultPlus.com

‘Akull n’Verë’, për herë të parë në kryeqytet

Aktiviteti më i ri socio-kulturor, ”Akull n’Verë për herë të parë vjen në kryeqytet.

Aktivitet ky i organizuar nga Komuna e Prishtinës që ka për synim t’i kthejë ditët e nxehta të verës në një freski të shpirtit për qytetarët, përcjell KultPlus.

Aktiviteti vjen si rezultat i gjashtë edicioneve të suksesshme të Verë n’Dimër. Ndërkaq, shtëpizat e drurit të cilat do ë vendosen në sheshin ”Zahir Pajaziti” do të ofrojnë laramani të përzgjedhjes së pijeve e gjërave të tjera freskuese.

Lajmi u bë i ditur nga drejtori i Drejtorisë së Kulturës në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha, i cili përmes një statusi në rrjetin social Facebook, njoftoi se ky aktivitet përveç të tjerash, ka për synim që të mbështesë edhe bizneset e vogla në kryeqytet të cilët kanë qenë të prekur nga pandemia.

”Shoqëri, muzikë të mirë e pije freskuese janë krejt çka na duhen për me i kalu disa ditë të mira vere”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e Berishës.

Bashkangjitur gjeni linkun për aplikim. / KultPlus.com

https://prishtinaonline.com/lajmet/3296/thirrje-per-aplikim-per-tregun-veror?fbclid=IwAR340jWsdvYyxxixDwTHiSFxXbt6xbkpQVu2ghOY6J635GIcuu1myL5EIyE