Mos u dashuro në Esmeraldën

Nga Alketa Spahiu

Mos u dashuro në Esmeraldën

Të thashë, me butësi,

kapiten i falangave me bajoneta Erosi,

mos u dashuro në Esmeraldën

në rrotullimet e saj ngjyrë galaksie mëngjesi,

në tundimin e saj me nuanca meleze

në ecejaket e saj të purpurta valsore

që ngjajnë me diellin kur rrotullohet rreth tokës,

po, Galile,

në ujëra të cekëta

nuk notojnë buzëqeshjet e simfonisë.

Mos u dashuro në Esmeraldën

nëse ke një pasaportë, rrënjë të thella

status të lartë shoqëror, apo pushtet

të shtetit të monotonisë,

vetëm apolidët meritojnë

të shijojnë parajsën fiskale të hireve të saj

vallëzimet si retë që dërgojnë nur

e jo shi

dhe magjinë e natës së Notre- Dame-it.

Esmeralda jeton bukurinë e momentit

pi ujë nga gota e praruar e qiellit parisien

vallëzon me katër vello dhe shumë byzylykë

lirat e kostumit të saj

nuk ankorohen në porte fikse,

nuk është franceze, as egjiptiane

e as aborigjene

trupi i saj valëvitet si një nimfë profane

që për Halloween ka zgjedhur të maskohet

si vallëtare orientale,

Esmeralda vallëzimet i ka të lira

dashurinë të vështirë si një vulë papale.

Mos u dashuro në Esmeraldën,

nëse nuk do të udhëtosh pa biletë

horizonteve ekzotike të dashurive të pamundura

ku allellujat e të dielës

janë zëvendësuar me melodi tamburësh,

dashuria e saj ka akciza të larta,

si kalimi nëpër rrugën  e mëndafshit.

Esmeralda vazhdon të vallëzoj hirshëm,

shkujdesshëm,

si aurora që përndrit Champes- Elysees

Hygotë e shikojnë

me neps agjëruesi,

luten për shputat e saj të njoma

dhe kokën e pabindur

që nuk ndjek ritmet e konformizmit./ KultPlus.com

Gilan, sonte qetë frymon

Poezi nga Alketa Spahiu

Gilan, jemi binjake monozigote,
edhe pse shpirtrat
në parcela ujdhesash i kemi ndarë,
ah gjeodetë, si dështuat kështu
matjet e dashurisë tejkalojnë atlaset e mallit.

Gilan, sonte qetë frymon,
pa makinat e zhurmshme, ecejaket e te rinjëve,
pa dashuriçkat që bëjnë xhiro në ajër,
pa kujtimet që palohen lehtas në arkat e pajës së vajzave,
më jep sinjal qe je mirë, qyteti im,
mua që t’i njoh edhe dihatjet e melodive,
nën kalldrëmin shekullor
të eklipsuar padrejtësisht
nga asfaltet e atyre që makthet i kanë ëndrra.

Ndaj me mua sekretet nga bodrumet e zemrës,
ashtu si vajzat adoleshente
kur pëshpërisin me shoqen e bankës,
ty qe u mësova të të dua, pa e ditur ç’është dashuria,
në ty linden dëshirat,
fare lehtë, pa prerje cezariane,
për të ikur larg,
për të të dashur më shumë
pa e ditur ç’është dashuria. / KultPlus.com

Kreu studimet në Europë, botoi tre libra, por në Kosovë nuk i plotësoi kushtet për punë

Alketa Spahiu, 29-vjeçare nga Prishtina  nuk ka mundur që të pranohet si punëtore në Ministrinë e Punëve të Jashtme për pozitën si “Zyrtar të Misionit Diplomatik”. Ani se Alketa kishte  përgaditje profesionale, përvojë pune, cv mjaftë të pasur të pasur, e dhjetëra aktivitete të tjera që do t’i mundësonin asaj që ta fitonte pozitën e punës për të cilën ajo ka aplikuar.

E diplomuar në studimet bachelor e master në njërin prej universiteteve më prestigjioze në Europë me notë mesatare shumë të mirë për ‘Diplomaci Diplomaci Multilaterale e Siguri Kolektive, 29-vjecarja nga Kosova nuk po mund të gjejë punë në vendlindje.

Ajo u kthye nga Europa për të dhënë kontribut në Kosovë, ansi se posedon pasaportë të huaj.

Por, Alketa u dëshpërua kur aplikoi në një konkurs publik të cilin e kishte hapur, Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë për pozitën e punës si ‘Zyrtar të Misionit Diplomatik”.

Por nga ky institucion kosovar ajo mori përgjigje se nuk i ka përmbushur kriteret përe t’i vazhduar procedurat e tjera të konkursit.

E Alketa, e cila ka mbikualifikime për ktë pozitë të punës, thotë se konkursit ia ka bashkangjitur të gjitha përvojat e saja.

Ajo në një postim të gjatë në Facebook, ka shpjeguar përvojat e saja si dhe ka shprehur zhgënjimin për nepotizmin që i ka kapluar institucionet kosovare.

Ky është postimi i plotë i saj:

VEC TE ISHA KON EDHE E KOMORANIT :p

Dje pasdite, pranova kete email nga Ministria e Puneve te Jashtme qe une nuk i plotesoj kriteret as edhe per test dhe interviste ne konkursin per zyrtar te misionit diplomatik ku do te pranoheshin 15 sosh (e un aplikova e nxitur nga disa miq sepse e di qe nuk ka meritokraci) edhepse:

1. Posedoj summa cum laude (kualifikimi me i larte akademik) bachelor ne Shkenca Politike dhe Komunikim Nderkulturor ne Universitetin e Perugias te perfunduar para kohe ne nje prej universiteteve me te vjeter ne Europe dhe i ranguar shume mire, studente me burse te dyfishte per merite;

2. Posedoj magjistrature ne Diplomaci Multilaterale e Siguri Kolektive me note shume te larte ne te njejtin universitet, studente me burse te dyfishte per merite;

3. Flas e shkruaj rrjedhshem tre gjuhe te huaja, prej te cilave dy jane gjuhe zyrtare te Kombeve te Bashkuara dhe njera e Bashkimit Evropian;

4. Pervoje pune profesionale pese vjecare si e angazhuar me UNDP, programe te qeverise italiane, programe te Komisionit Evropian, Ministri e Drejtesise se Kosoves duke perfshire edhe programet me te mira te Diplomacise Publike e Digjitale brenda Ministrise se Puneve te Jashtme si dhe pervoje praktike me ambasadat e Kosoves;

5. Aktivisite qysh si femije ne organizata si Scouts, Kryqi Kuq, organizata te ndryshme per demokratizim e aktivitete rinore;

6. Autore e kater librave letrare;

7. Aktive ne komunitet qysh ne moshe te hershme;

8. Pjesemarrese ne konferenca te ndryshme nderkombetae te nivelit te larte;

ETJ ETJVLEN TE CEKET QE JAM VETEM 29 VJEC

Edhepse une kam nje pune qe e dua shume dhe vleresohem jashtezakonisht nga shefi, menaxhmenti dhe partneret per performancen time keshtuqe edhe nese do ma ofronin, gjasat maksimale do te ishin qe nuk do ta pranoja, kam aplikuar ne kete pozite vetem si lloj testi per nepotizmin dhe korrupsionin qe ka kapluar kete vend.

Sepse une u ktheva ne kete vend per t’u bere diplomate por fale politikave llum partiake, nuk arrita asnjehere dhe sepse jam njeri i principeve dhe nuk kam pranuar asnjehere oferta ne kembim te sherbimeve partiake.

Te gjithe ankoheni per rrahjet neper ambasada, pijandurat qe bejne skandale e per mungesen e kapaciteteve te diplomateve kosovare e nese kjo shkelje flagrante nuk ju ben pershtypje, uroj qe kurre te mos pajiseni me viza per Gjermani e te vuani pasojat e mosreagimit tuaj.

Une kam derguar gjithe dokumentacionin qe eshte kerkuar per kete pozite konform konkursit dhe nuk ka patur asnje baze per moskonsiderim te pakten per test dhe interviste.

Vlen te ceket qe edhe pervojat qe i kam patur brenda institucioneve te Kosoves i kam zhvilluar ne cilesine e ekspertes se angazhuar nga organizata nderkombetare ku pozitat fitohen me merite dhe se as edhe nje here te vetme nuk kam pranuar te behem servile e partive politike.

Gjithashtu, mua kjo pune nuk ma nderron jeten. Une si banore e BE kam te drejte pune ne 28 shtete. Une do te ankohem sepse e dua kete vend dhe sepse mendoj pertej komoditetit personal. Qytetaria aktive eshte baza e demokratizimit te nje shoqerie. Perndryshe, une nuk dua te akuzoj individe instuticional e partiak por korozionin e sistemit qe eshte krijuar nder vite.

Ftoj Jeta Xharra Insajderi Gazeta Express Berat Buzhala Dimal Basha dhe te gjithe mediate interesuara qe ta percjellin kete rast per te miren kolektive.

Ftoj edhe ata qe shpenzojne para nga taksapaguesti e tyre per transparence e qeverisje te mire si Ruairí O’Connell U.S. Embassy Pristina, Kosovo

Ju falemnderit