Almira Emiri u prezantua me koncert recital në Prishtinë

Një atmosferë e mrekullueshme u krijua në mbrëmjen e së enjtes në Sallën e Amfiteatrit të Ri të Bibliotekës Universitare,  ku pianistja Almira Emiri përgjatë mbrëmjes përçoi tinguj të veprave të njohura muzikore, shkruan KultPlus.

Salla e Amfiteatrit të Ri të Bibliotekës Universitare mbrëmjen e djeshme ishte e mbushur me shumë artdashës dhe veçantia e kësaj mbrëmje ishte se pianistja Almira Emiri për herë të parë në Prishtinë performoi një koncert recital, i cili ishte gërshetuar me vepra izraelite, shqiptare dhe hungareze.

Një emocion i papërshkrueshëm për pianisten e njohur shqiptare ndikoi që të dhurojë një interpretim jashtëzakonisht frymëzues për të gjithë artistët dhe të pranishmit që e çmojnë e luajnë instrumentin e pianos. 

Almira Emiri përgjatë një ore interpretoi vepra të ndryshme të kompozitorve si: Hector Berliozit, Kodaly, Schubert, Pigovat, Liszt, B.Pigovat, S.Gjoni, Zombola dhe Marzocchi, për të cilat, për një kohë të gjatë u duartrokit nga të pranishmit.

Për organizmin e këtij koncerti recital, Anila Bega Cohen,  organizatore e kësaj mbrëmje tregoi për KultPlus për  veçantitë e këtij koncerti që përfshin rrugëtimin mes tri vendeve që përmbante ky koncert.

Sipas saj, vet historia e ngjashme mes Izraelit dhe Kosovës ka rezultuar edhe në organizimin e kësaj mbrëmje, duke e ndërlidhë artin, që sipas saj është forma më e mirë e bashkëpunimit në mes vendeve të ndryshme.

Kurse vet pianistja Almira Emiri e cila ishte edhe më tej me emocionet e koncertit ka thënë për KultPlus se ishte e kënaqur me entuziazmin e publikut.

“Jam e nderuar që jam këtu. Është shumë kënaqësi të shohësh gjithë këta njerëz  dhe kjo është një pritje jashtëzakonisht e ngrohtë”, u shpreh pianistja Almira Emiri.

E sipas saj programin që kishte përzgjedhur është një program i cili tregon që kultura nuk ka kufi e veçanërisht për veprën “Luleborë” që kishte përzgjedhur për mbylljen e koncertit.  

“Programin e kësaj mbrëmje e kam përzgjedhur vet, duke e përpiluar atë që gjithmonë ka një dramaturgji brenda, programi është shumë ngjyrësh, i cili tregon që kultura nuk ka kufi. Ne mund të bashkëjetojmë dhe mund të bashkëpunojmë.  Jo pa dashje e mbylla me veprën ‘Luleborë’, kjo këngë  është një prej këngëve që shtetet e huaja e pëlqejnë shumë, dhe që i mbetet në mendje”, ka thënë në fund Emiri, e cila ka shtuar se mu kjo këngë ka bërë që të mbahet në mend edhe te ata që nuk e dinë gjuhën shqipe, pikërisht për shkak të muzikalitetit të kësaj kënge. / Frosina Byqmeti/ KultPlus.com

.

Kënga “Lule Borë” është ripunuar nga kompozitori izraelit Boris Pigovat, nesër do të prezantohet nga pianistja Almira Emiri

Kënga “Lule Borë” është ripunuar nga kompozitori izraelit Boris Pigovat, nesër do të prezantohet nga pianistja Almira Emiri

Pjesë izraelite, shqiptare dhe hungareze do të vijnë në koncertin recital të pianistes së njohur Almira Emiri, më 2 maj në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Në program do të ketë vepra të kompozitorëve si: Kodaly, Schubert, Pigovat, Liszt, B.Pigovat, S.Gjoni, Zombola, Marzocchi e të tjerë.

Koncerti do të mbahet më 2 maj në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare duke filluar nga ora 19:00./ KultPlus.com