Ambasada e Kosovës në Belgjikë hapë Librin e Zisë për vdekjen e Demaçit

Ambasada e Republikës së Kosovës në Belgjikë për të gjithë bashkatdhetarët që jetojnë në Belgjikë që nga sot do të hapë Librin e Zisë me rastin e vdekjes se veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, shkrimtarit dhe bartësit të çmimit Saharov, Adem Demaçit, shkruan KultPlus.

Shënimi në Librin e Zisë do të bëhet në ambientin e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Bruksel (Avenue Roger Vandendriessche 38, 1150 Ëoluëe-Saint-Pierre, Brussels), në ditët në vijim, duke filluar nga ora 14:00 deri në ora 16:00.

e hënë, me 30 korrik nga ora 14:00-16:00
e martë, më 31 korrik nga ora 14:00-16:00 dhe
e mërkurë, më 1 gusht nga ora 14:00-16:00.

Veprimtari Adem Demaçi ndërroi jetë në moshën 82 vjeçare të enjten që e lamë pas, ndërsa është varrosur ditën e djeshme me nderime të larta shtetërore tek varrezat e dëshmorëve të lagjes së Velanisë./ KultPlus.com