Hapet zemra e restauruar e Koloseut

Tani vetë zemra e Koloseut, një sistem nëntokësor tunelesh dhe dhomash ku mbaheshin të burgosurit, kafshët dhe gladiatorët përpara se të hynin në arenë, u hap për publikun pas rinovimit të bërë me financimin e prodhuesit të këpucëve “Tod’s”.

Koloseu është unik… restaurimi i tij sjell në qendër të vëmendjes një monument që dashurohet nga e gjithë bota“, thotë kryetari i “Tod’s”, Diegodella Valle.

I ndërtuar 2,000 vjet më parë, arena e gurtë ishte amfiteatri më i madh i perandorisë romake. Sot është vendi më popullor turistik që përpara pandemisë së koronavirusit tërhiqte deri në 7.6 milionë vizitorë. Amfiteatri ka 70,000 vende dhe në të janë zhvilluar ndeshjet e gladiatorëve, kryer ekzekutime dhe lojëra me kafshë. Mund të mbushej edhe me ujë në rast lufte.

Puna për restaurimin e tuneleve nëntokësore poshtë arenës, të njohur edhe si hypogea, zgjati dy vjet dhe mbi 80 vetë të përfshirë si arkeologë, arkitektë dhe inxhinierë.

Mbi arenën është hapur edhe një vendkalim për vizitorët, 160 metra i gjatë.

Tani ka përfunduar faza e dytë e një procesi me tre faza restaurimi që filloi tetë vjet më parë, ku gjiganti i modës “Tod’s” dha 25 milionë Euro. Koloseu është vetëm një prej monumenteve që po restaurohen me kontributin e formave të mallrave luksoze.

Është shumë e rëndësishme që kompanitë të japin kontributin e tyre për vendin. Koloseu është monumenti më i rëndësishëm i Italisë, i njohur në mbarë botën, i rëndësishëm për turizmin, jo vetëm një vend për argëtim, por edhe për biznesin e vendit“, thotë Della Valle.

Sipërmarrësi që ka financuar edhe restaurimin e teatrit “La Scala” të Milanos, u bëri thirrje sipërmarrësve të tjerë të ndjekin me shpejtësi shembullin e tij. / Gazeta Express / KultPlus.com

Pas 3 muajsh i mbyllur, rihapet amfiteatri i Koloseut në Romë

Atraksioni më i njohur turistik në Itali, Koloseumi është rihapur këtë të hënë, pas tre muajsh i mbyllur për shkak të pandemisë së Covid-19. Koloseu me mijëra turistë do të mbetet një kujtim tashmë, pasi sipas rregullave të vendosura, vetëm një numër i kufizuar prej 200-300 vetësh do të lejohen brenda.

Një tjetër ndryshim është se vizitat do të bëhen me prenotime, do të ketë kontroll të temperaturës dhe maskat do të jenë të detyrueshme.

“Sot Kolosseumi rihapet, një vend i zemrës dhe shpirtit, një simbol për kulturën, Italinë dhe botën. Ne duam që kjo të jetë një shenjë shprese, paqeje dhe rilindjeje”, tha drejtoresha e Parkut Arkeologjik të Colosseum, Alfonsina Russo.

Përgjatë vitit 2019, 7.5 milion njerëz e vizituan amfiteatrin, duke e bërë atë një nga monumentet më të vizituara në vend. I ndërtuar nga perandori romak Vespasian, amfiteatri mund të priste deri në 50.000 spektatorë që mund të shihnin përballjet e gladiatorëve, madje edhe ekzekutime. / KultPlus.com