‘Të mjerë nuk janë ata që e kanë portofolin bosh, të mjerë janë ata që e kanë shpirtin bosh’

Njerëzore, intensive, reale, melankolike. Ishte 7 mars 1908, dhe një nga aktoret më të mëdha të kinemasë italiane lindi në Romë: Anna Magnani.

Jeta e saj u bë menjëherë e vështirë: nëna e saj, një rrobaqepëse nga Ravenna, e braktisi atë që fëmijë, ndërkohë që ajo kurrë nuk e njohu babanë e saj të biologjik.

Anna u rrit me gjyshen e saj, duke studiuar Artin Dramatik dhe gjithmonë duke sjellë me vete dhimbjen që e kishte shoqëruar nga një moshë shumë e hershme.

Një përvojë jetësore që e çoi shumë larg: në vitin 1926 ajo debutoi në skenë dhe u bë e famshme në vitin 1945.

Nga ai moment karriera e saj njohu vetëm rritje: së bashku me Aldo Fabrizi dhe Alberto Sordi, ajo u bë një nga figurat më të rëndësishme të kinemasë romake të shekullit të njëzetë.

Ne të gjithë e kujtojmë Magnanin (ajo vdiq në Romën e saj më 26 shtator 1973) për talentin e saj të madh, por edhe për intensitetin dhe thellësinë që e bënte jo vetëm të ndryshme, por unike.

Siç kuptohet nga frazat e saj më të famshme:

“Mos më hiqni asnjë rudhë. I kam paguar shtrenjtë të gjitha.”

“Nuk e di nëse jam aktore, aktore e madhe apo një artiste e madhe. Unë nuk e di nëse jam e aftë të veproj. Unë kam kaq shumë figura brenda meje, kaq shumë gra, dy mijë gra. Unë vetëm duhet t’i takoj. Ato duhet të jenë të vërteta, kjo është e gjitha “.

“Pasionet e mëdha nuk ekzistojnë: ato janë fantazitë e gënjeshtarëve. Ka vetëm disa dashuri të vogla që mund të zgjasin pak ose një kohë të gjatë”.

“Fakti është se gratë si unë lidhen me njerëzit me një personalitet superior ndaj tyre: dhe unë kurrë nuk kam gjetur një njeri me një personalitet të aftë për të minimizuar timin. Gjithmonë kam gjetur burra, si t’i definoj ato? Përkëdhelës. Zot: edhe ne qajmë për këta Përkëdhelësit, por mos harro, ata janë që s’vlejnë as gjysëm lire”.

“Dashuria? Hiqni gjithçka prej meje, por dashurinë jo, mos e largoni prej meje: dashuria është shiu dhe era, është dielli dhe ylli. E pranoj, kam një karakter të tepruar dhe të pamatshëm. Unë nuk e di se si të frenoj, sa herë që dashuroj ajo më mbërthen deri në majë të flokëve. S’e merrni me mend, çfarë dhimbje të dilja e gjallë prej, çfarë tragjedie ishte t’i shpëtoje! Dhe një mëngjes zgjoheni në shtrat dhe nuk keni më pikë gjaku. Por pastaj fillon përsëri dhe është e mrekullueshme.”

“Të mjerë nuk janë ata që e kanë portofolin bosh, të mjerë janë ata që e kanë shpirtin bosh.”

“Sigurohuni t’i keni duart e pastra para se të prekni zemrën e dikujt.”

“Mos kini besim tek njerëzit që qelben nga përsosmëria, sepse jeta përbëhet nga gabime dhe lëndime!”  / KultPlus.com

‘Merrmëni gjithçka veç dashurinë jo’

Nga Anna Magnani

Dashuria?  Merrmëni gjithçka, çmimin Oscar, paratë, shtëpinë, por dashurinë jo, mos ma merrni: dashuria është shi dhe erë, është diell dhe yll. Dashuria është frymëmarrje dhe, e di, unë e di , është helm.  Ndonjë mbrëmje i them vetes: Anna hap sytë, ky është përvëlimi që të dërgon tek krijuesi.  Sepse, shikoni, e pranoj që kam një karakter të tepruar dhe të papërmbajtur.  S’di të frenohem, sa herë dashuroj përkushtohem kokë e këmbë. Ta dija ç’torturë, mandej të dalësh e gjallë, ç’tragjedi t’ia mbathësh!  Dhe një mëngjes zgjohesh në shtrat dhe s’të ka mbetur më pikë gjaku. Por pastaj ia nis nga e para dhe është e mrekullueshme./ KultPlus.com

“Shpirtërisht, kam qenë gjithë jetën vetëm”

Anna Maria Magnani ishte një aktore italiane e skenës dhe filmit. E vlerësuar gjerësisht si një nga aktoret më të mëdha të kinemasë italiane dhe asaj botërore, ajo ishte e njohur për aktrimin e saj shpërthyes dhe portretizimet e personazheve në jetën reale.

KultPlus më poshtë ju sjell një nga thëniet e saj të famshme.

“Ndihem mirë kur rri vetëm në shtëpinë time për ditë të tëra: nuk mërzitem kurrë, kur jam vetëm.

Edhe kur s’jam vetëm fizikisht, jam shpirtërisht.

E kam të lehtë të jem vetëm edhe në mes të turmës.

Fundja, shpirtërisht, kam qenë gjithë jetën vetëm.”/ KultPlus.com

“Të mjerë nuk janë ata që e kanë portofolin bosh, të mjerë janë ata që e kanë shpirtin bosh”

Njerëzore, intensive, reale, melankolike. Ishte 7 mars 1908, dhe një nga aktoret më të mëdha të kinemasë italiane lindi në Romë: Anna Magnani.

Jeta e saj u bë menjëherë e vështirë: nëna e saj, një rrobaqepëse nga Ravenna, e braktisi atë që fëmijë, ndërkohë që ajo kurrë nuk e njohu babanë e saj të biologjik.

Anna u rrit me gjyshen e saj, duke studiuar Artin Dramatik dhe gjithmonë duke sjellë me vete dhimbjen që e kishte shoqëruar nga një moshë shumë e hershme.

Një përvojë jetësore që e çoi shumë larg: në vitin 1926 ajo debutoi në skenë dhe u bë e famshme në vitin 1945.

Nga ai moment karriera e saj njohu vetëm rritje: së bashku me Aldo Fabrizi dhe Alberto Sordi, ajo u bë një nga figurat më të rëndësishme të kinemasë romake të shekullit të njëzetë.

Ne të gjithë e kujtojmë Magnanin (ajo vdiq në Romën e saj më 26 shtator 1973) për talentin e saj të madh, por edhe për intensitetin dhe thellësinë që e bënte jo vetëm të ndryshme, por unike.

Siç kuptohet nga frazat e saj më të famshme:

“Mos më hiqni asnjë rudhë. I kam paguar shtrenjtë të gjitha.”

“Nuk e di nëse jam aktore, aktore e madhe apo një artiste e madhe. Unë nuk e di nëse jam e aftë të veproj. Unë kam kaq shumë figura brenda meje, kaq shumë gra, dy mijë gra. Unë vetëm duhet t’i takoj. Ato duhet të jenë të vërteta, kjo është e gjitha “.

“Pasionet e mëdha nuk ekzistojnë: ato janë fantazitë e gënjeshtarëve. Ka vetëm disa dashuri të vogla që mund të zgjasin pak ose një kohë të gjatë”.

“Fakti është se gratë si unë lidhen me njerëzit me një personalitet superior ndaj tyre: dhe unë kurrë nuk kam gjetur një njeri me një personalitet të aftë për të minimizuar timin. Gjithmonë kam gjetur burra, si t’i definoj ato? Përkëdhelës. Zot: edhe ne qajmë për këta Përkëdhelësit, por mos harro, ata janë që s’vlejnë as gjysëm lire”.

“Dashuria? Hiqni gjithçka prej meje, por dashurinë jo, mos e largoni prej meje: dashuria është shiu dhe era, është dielli dhe ylli. E pranoj, kam një karakter të tepruar dhe të pamatshëm. Unë nuk e di se si të frenoj, sa herë që dashuroj ajo më mbërthen deri në majë të flokëve. S’e merrni me mend, çfarë dhimbje të dilja e gjallë prej, çfarë tragjedie ishte t’i shpëtoje! Dhe një mëngjes zgjoheni në shtrat dhe nuk keni më pikë gjaku. Por pastaj fillon përsëri dhe është e mrekullueshme.”

“Të mjerë nuk janë ata që e kanë portofolin bosh, të mjerë janë ata që e kanë shpirtin bosh.”

“Sigurohuni t’i keni duart e pastra para se të prekni zemrën e dikujt.”

“Mos kini besim tek njerëzit që qelben nga përsosmëria, sepse jeta përbëhet nga gabime dhe lëndime!”  / KultPlus.com

“Mos më hiqni asnjë rrudhë! I kam paguar shtrenjtë të gjitha”

Anna Magnani ishte një aktore italiane dhe aktore e filmit. Ajo fitoi çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë, së bashku me katër çmime të tjera ndërkombëtare, për rolin e saj në The Rose Tattoo.

E lindur m ë 7 mars 1908 në Romë, ajo ka punuar rrugën e saj përmes Akademisë së Artit Dramatik të Romës duke kënduar në klubet e natës.

Revista Time e përshkroi personalitetin e saj si “të zjarrtë” dhe kritiku drama Harold Clurman tha se aktrimi i saj ishte “vullkanik”. Në fushën e kinemasë italiane ajo ishte “pasionante, e patrembur dhe emocionuese”, një aktore që historiani i filmit Barry Monush e quan “nëna vullkanike e të gjithë kinemave italiane”.

Drejtori Roberto Rossellini e quajti atë “gjeniu më i madh i veprimit që prej Eleonora Duse “. Shkrimtari Tennessee  Williams u bë admirues i aktrimit të saj dhe shkroi The Rose Tattoo në mënyrë specifike për të që të dilte një yll, një rol për të cilin mori një Oskar në vitin 1955.

Si aktore ajo u bë e njohur për portretizimet e saj dinamike dhe të fuqishme të “grave tokësore të ulëta” në filma të tillë si L’Amore (1948), Bellissima (1951), The Rose Tattoo (1955), The Fugitive Kind 1960) dhe Mamma Roma (1962). Që në fillim të vitit 1950 Revista Life kishte deklaruar tashmë se Magnani ishte “një nga aktoret më mbresëlënëse që nga Garbo”.

KultPlus, ju sjell sot një thënie të njohur të aktores italiane: ‘Mos më hiqni asnjë rrudhë! I kam paguar shtrenjtë të gjitha”. / KultPlus.com