Vdes në moshën 80 vjeçare autorja Anne Rice

Ka vdekur në moshën 80-vjeçare, Anne Rice, autorja e romanit gotik “Intervistë me vampirin”.

Shkrimtarja amerikane, e cila shiti më shumë se 150 milionë libra, vdiq e rrethuar nga familja e saj mbrëmjen e së shtunës.

Ajo vdiq për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga një goditje në tru, njoftoi djali i saj Christopher Rice në faqen e saj në Facebook.

Në orët e saj të fundit, unë u ula pranë shtratit të saj në spital me frikë nga arritjet dhe guximi i saj”, ka shkruar ai.

“Intervista me Vampirin” u botua në vitin 1976 dhe vazhdoi të jetë një “best seller”. Më vonë, libri u përshtat edhe në një film me Tom Cruise dhe Brad Pitt, në vitin 1994.

Ajo vazhdoi të shkruante vazhdime të librit, duke formuar një seri të quajtur “Kronikat e Vampirit”. Një tjetër libër nga seria e librave të saj “Queen of the Damned”, u bë gjithashtu film në vitin 2002. / KultPlus.com